FOTBAL  »  Superliga  »  BOTOȘANI - ARGEȘ

FC Botoșani - FC Argeș 0-1. VIDEO Prima victorie în deplasare pentru piteșteni! Clasamentul ACUM

FC Botoșani și FC Argeș se întâlnesc joi, de la ora 17:00, în etapa cu numărul 16 din Liga 1. Partida va putea fi urmărită în format liveTEXT pe GSP.ro și în direct la TV pe Telekom Sport 1, Digi Sport 1 și Look Sport+.

Articol de GSP - Publicat joi, 14 ianuarie 2021 08:50 / Actualizat joi, 14 ianuarie 2021 19:05

FC Argeș s-a impus în deplasarea de la Botoșani, scor 1-0, prin golul marcat de Sylvain Deslandes, în al doilea minut al prelungirilor.

FC Botoșani a suferit o pierdere importantă, de ultim moment. Golgeterul Hamidou Keyta a fugit din cantonament, chiar înanitea disputei cu FC Argeș. Acest lucru s-a văzut. Gazdele n-au avut inspirație în fața porții, deși au dus mingea de multe ori în careul advers, cel puțin în primele 45 de minute.

FC Botoșani - FC Argeș 0-1. Vlădoiu și Ianovschi, victorie la debut

FC Argeș a făcut schimbări importante în iarnă la nivel de staf. Mihai Ianovschi a fost numit antrenor, iar Jean Vlădoiu a preluat conducerea clubului. Debutul celor doi a fost norocos. Golul izbăvitor a fost marcat de Sylvain Deslandes, în al doilea minut al prelungirilor. Francezul a trimis mingea în poartă din 6 metri, dintr-o fază suspectă de ofsaid.

12dintre cele 23 de goluri primite de FC Botoşani în ediţia curentă au fost încasate din faze fixe, echipa antrenată de Marius Croitoru având cel mai slab procentaj din campionat - 52,2 %

Cu victoria de astăzi, FC Argeș ajunge la 14 puncte. Este în continuare ultima în Liga 1, dar se apropie la o singură lungime de formațiile din față, Poli Iași și FC Hermannstadt.

FC Botoșani face un pas greșit care poate conta decisiv la finalul sezonului regulat, în cursa lor pentru play-off.

Clasament Liga 1:

FC Botoșani - FC Argeș 0-1

FC Botoșani - FC Argeș, echipele de start

FC Botoșani: Hankici - Braun, Haruț, Chindriș, Holzmann - Ed. Florescu, J. Rodriguez, Ongenda - Al Mawas, Toutouh, Târcoveanu
Rezerve: Pap, Șeroni, Țigănașu, Patache, D. Croitoru, M. Roman I, Fili, V. Fernandez, Papa
Antrenor: Marius Croitoru

FC Argeș: Greab - Tofan, Maric, Deslandes, Mușat - Meza Colli, I. Șerban - Drăghici, Maes, C. Dumitru - Mediop
Rezerve: Micle, Șerbănică,  Turda, Leca, Năstăsie, Honciu, Prepeliță, C. Barbu, Al. Popa
Antrenor: Mihai Ianovschi

Stadion: Municipal, Botoșani
Arbitru: Florin Marcu / A1: Mircea Orbuleț, A2: Ionel Dumitru / R1: Andrei Florin

EXCLUSIV „Câinii”, disperați după bani » Ricardo Grigore, aproape de a se transfera la o rivală din Liga 1