FOTBAL  »  Superliga  »  FC BOTOȘANI - FC VOLUNTARI 1-0

FC BOTOȘANI - FC VOLUNTARI 1-0 // Formația lui Liviu Ciobotariu e la un singur punct de play-off! Cum arată acum clasamentul Ligii 1

Articol de GSP - Publicat luni, 11 februarie 2019 18:54

FC Botoșani s-a impus în fața lui FC Voluntari, scor 1-0, și se apropie la un singur punct de locurile de play-off.

Unicul gol al partidei a fost marcat în minutul 45. Cătălin Golofca a centrat excelent în careu, italianul Fabbrini a reluat acrobatic spre poartă, iar Mihai Roman a îndeplinit o simplă formalitate, direcționând mingea cu capul din doar 3 metri.

Ocaziile clare de egalare au lipsit în partea secundă. În schimb, „centralul” Goerge Rădulescu a fost testat serios. Mihai Roman, Laidouni și în Bălan în minutul 90 au fost autorii unor simulări în interiorul careurilor de pedeapsă. Numai primii doi au fost însă sancționați cu cartonașe galbene.

Minutele de prelungire au adus o încăierare generală. În rolul principal a fost Tudorie. Atacantul trecut pe la FCSB nu a lăsat să iasă în afara terenului o minge trimisă voit de portarul Eduard Pap și a generat un meleu.

FC Botoșani ocupă în acest moment locul 7, la un punct în spatele lui Sepsi, formația de pe primul loc care asigură accederea în play-off. FC Voluntari este în continuare ultima în Liga 1, cu doar 16 puncte.

Clasament Liga 1

clasament

Vezi VIDEO cu cele mai importante faze

echipe de start

FC Botoșani: E. Pap - Dumitraș, Chindriș, Burcă, Soiledis - Rodriguez, Karaboue - Fabbrini, Ongenda, Golofca - M. Roman
Rezerve: Fraisl, Pițian, Patache, Papa, Buș, Fulop, Holzmann
Antrenor: Liviu Ciobotariu
Absenți: Miron (suspendat), Oaidă (accidentat)

FC Voluntari: Vâtcă - M.Leasă, Balaur, Armaș, I.Gheorghe - Laidouni, Signorelli, Răuță - G.Deac, Tudorie, Gadze
Rezerve: Petrariu, Krasniqi, Buliga, Ozkara, R.Darius, B. Bălan, Ad. Bălan
Antrenor: Cristiano Bergodi
Absent: Căpățână (suspendat)

Arbitru: George Rădulescu (București) / Asistenți: Marius Marchidanu (Brăila) și Marius Marica (Bistrița) / Rezervă: Adrian Cojocaru (Galați) / Observator: Liviu Ciubotariu (Galați)