FOTBAL  »  Superliga  »  FC BOTOȘANI - FC VOLUNTARI 2-0

FC Botoșani - FC Voluntari 2-0 // VIDEO+FOTO FC Botoșani câștigă fără emoții cu FC Voluntari și își consolidează locul 3 în play-out

FC Botoșani - FC Voluntari // FOTO: Ionuț Tabultoc +14   FOTO
FC Botoșani - FC Voluntari // FOTO: Ionuț Tabultoc

Articol de - Publicat vineri, 10 mai 2019 19:49

FC Botoșani a învins-o fără mari emoții pe FC Voluntari, scor 2-0 (M. Roman II '9, Golofca '45+1), într-un meci din etapa a 9-a a play-out-ului. Mihai Roman II și Cătălin Golofca au reușit golurile victoriei liniștitoare a moldovenilor.

Succesul era tot ce îi trebuia echipei lui Liviu Ciobotariu pentru a spulbera definitiv emoțiile din subsolul clasamentului. Iar botoșănenii au început meciul extrem de montați, reușind să deschidă scorul după 9 minute. Fulop a prelungit inteligent o minge pentru Mihai Roman II, iar fostul atacant al lui CSU Craiova a finalizat nemilos, din jurul punctului cu var.

FC Voluntari putea s-o depășească pe Botoșani în clasament în cazul unei victorii, dar bara lui Signorelli, venită în urma unui șut superb, a fost singura ocazie notabilă din prima repriză.

Iar ilfovenii au primit o lovitură grea înainte de pauză. Golofca a primit o minge la marginea careului după o fază fixă și nu a stat pe gânduri. Mijlocașul a reușit o execuție pe măsură: voleu în vinclu, la care portarul Mitrev a rămas stană de piatră.

Repriza secundă a adus ocazii la ambele porți, dar tabela a rămas nemodificată. Mitrev i-a salvat în două rânduri pe ilfoveni, a căror ofensivă a fost însă inexactă și a ratat câteva oportunități bune.

FC Botoșani acumulează 29 de puncte și se situează pe locul 3 în play-out, departe acum de orice emoție.

De partea cealaltă, FC Voluntari nu reșește să treacă peste pasa nefavorabilă din ultima vreme. Ilfovenii lui Cristiano Bergodi sunt pe locul 5 în play-out, cu 23 de puncte, și privesc temători în această etapă la meciurile contracandidatelor.

FC Botoșani - FC Voluntari 2-0
Au marcat: M. Roman II '9, Golofca '45+1

• Doru Popadiuc, fotbalistul oaspeților, a fost eliminat în minutul 35, după ce Marius Avram i-a arătat al doilea galben

2.000 de faniau asistat la meci

Vezi AICI statistici de la meci

VIDEO cu golurile și cele mai tari faze

FC Botoșani: Fraisl - Miron, Piţian, Burcă - Patache, J. Rodriguez,  E. Papa, L. Fulop - Golofca, M. Roman, Fabbrini
Rezerve: Pap, Chindriş, Târşă, Buş, Ongenda, Karaboue, Oaidă
Antrenor: Liviu Ciobotariu

FC Voluntari: Mitrev - Russo, Balaur, Armaş, Al. Vlad - I. Gheorghe, Signorelli, Căpăţînă - Popadiuc, Tudorie, Gadze
Rezerve: Vâtcă, Hodorogea, Pîrcălabu, Lazăr, G. Deac, Belahmeur, Ad. Bălan
Antrenor: Cristiano Bergodi

Arbitru: Marius Avram (București) / Asistenți: Mircea Orbuleț (București) și Marius Marica (Bistrița)

Vezi AICI clasamentul complet din play-out

Desfășurarea liveTEXT a meciului:

⇒ Final de meci la Botoșani, gazdele se impun cu 2-0!

min.90: Partida e prelungită cu 3 minute!
min.88: Finalul e lipsit de ocazii, cele două echipe n-au mai reușit să producă daune în atac
min.79: Ilfovenii sunt din nou aproape de gol, dar Gadze ratează inexplicabil din câțiva metri
min.76: FC Voluntari, la un pas să revină în joc. Gadze a șutat periculos de la marginea careului, însă mingea s-a dus puțin pe lângă poartă
min.75: Burcă are o ocazie bună de a marca, însă șutează inexact din interiorul careului. Mitrev intervine din nou
min.71: Centarea periculoasă a lui Patache e respinsă de apărarea oaspeților
min 65: Ce ocazie pentru FC Botoșani! Mihai Roman II primește o pasă foarte bună, nu stă mult pe gânduri și șutează periculos, cu stângul, de la aproximativ 14 metri. Mitrev se întinde și respinge mingea în lateral
min.58: Schimbă și Liviu Ciobotariu: intră Karaboue, iese Enriko Papa
min.56: Schimbare în garnitura ilfovenilor: intră Gabriel Deac, iese Russo
min.53: Fulop trimite un șut slab, pe centru porții, dintr-o poziție bună
min.49: Burcă vine cu cea de-a treia centrare bună a meciului, însă Mihai Roman II preia greșit și ratează șansa să dezvolte o fază ce se putea dovedi periculoasă

S-a dat startul reprizei secunde, botoșănenii au primul atac
Pauză pe „Municipalul” din Botoșani, gazdele sunt în avantaj la pauză, 2-0, după reușitele lui Mihai Roman II și Golofca

min.45+2: GOOOOOOOL FC Botoșani! Ce reușită de excepție a reușit Cătălin Golofca, care a înscris printr-un voleu splendid  de la 17 metri!

fc botosani fc voluntari 8 +15 FOTO

min.45+1: Burcă găsește din nou o centrare bună, însă Enriko Papa trimite cu capul puțin peste poartă
min.45: Două minute suplimentare au fost arătate de la margine!
min.45: Panică în apărarea oaspeților, Fabbrini centrează periculos, dar fundașii lui Bergodi resping în ultimul moment
min.40: Rodriguez se repliază bine la un atac al celor de la FC Voluntari și îl blochează pe Gadze, care se afla într-o poziție periculoasă
min.34: Roșu Doru Popadiuc! Fotbalistul oaspeților e eliminat de Marius Avram, după ce vede al doilea cartonaș galben
min.33: Botoșaniul e din nou aproape de gol. Centarea excelentă a lui Burcă nu-și găsește însă destinatarul, iar poarta oaspeților rămâne intactă la această fază
min.28: Ocazie imporantă pentru FC Voluntari. Golofca profită de o eroare a apărării, avansează spre poartă și șutează puternic din unghi. Șutul său a fost blocat însă de portarul Mitrev
min.28: După minute bune în care ilfovenii nu s-au mai apropiat de poarta adversă, FC Voluntari reușește în cele din urmă să-și creeze o ocazie imporantă. Popadiuc își prelungește însă prea mult o minge și ratează opurtunitatea unei centrări
min.27: Fulop e lansat în adâncime, dar tușierul semnalizează ofsaid, blocând atacul periculos al botoșănenilor
min.22: Doru Popadiuc vede cartonașul galben
min.22: Începutul alert de meci s-a mai domolit între timp. Botoșănenii preferă să țină de minge, în timp ce ofensiva celor de la FC Voluntari nu mai reușește să creeze pericol
min.17: Mihai Roman II centrează periculos în careu, Golofca pierde un tempo, ratează preluarea, iar faza își pierde din intensitate
min.15: FC Voluntari benefiziacă de un corner, executat însă defectuos
min.12: BARĂ Voluntari! Se joacă într-un ritm deosebit de alert, iar FC Voluntari e la un pas de egalare. Signorelli inventează o fază de geniu, trece de doi fundași și șutează superb de la 20 de metri. Mingea lovește bara transversală, prilej de răgaz pentru apărarea moldovenilor
min.11: Fulop e lansat ideal de Fabbrini, defensiva lui Bergodi doarme, dar mijlocașul Botoșaniului își prelungește nepermis mingea și e blocat de portarul oaspeților
min 9: GOOOL FC Botoșani! Patache centrează din flancul drept, Fulop prelungește inspirat pentru Mihai Roman II, iar vârful moldovenilor finalizează cu un șut plasat din interiorul careului!
min.8: Diego Fabbrini pătrunde periculos spre careul advers, trece de doi jucători, dar șutul său e blocat de defensiva ilfovenilor
min.6: Nicio ocazie notabilă până acum, cele două echipe încearcă să câștige bătălia pentru jumătatea terenului
⇒ A început meciul! FC Voluntari a beneficiat de lovitura de start!

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”