FOTBAL  »  Superliga  »  FC BOTOȘANI - FCSB

Croiți să facă penalty-uri în debut de meci » Două momente greu de explicat în Botoșani - FCSB

Jucătorii de la FC Botoșani au făcut două faulturi de penalty în primul sfert de oră al meciului cu FCSB, din etapa cu numărul 6 a play-off-ului Ligii 1.

Articol de GSP - Publicat joi, 06 mai 2021 19:59 / Actualizat joi, 06 mai 2021 20:19

Marius Croitoru anunța un meci mare al formației sale în fața lui FCSB, pentru „a scăpa odată de această problemă pe care o au mulţi, cum că noi le dăm meciurile”. Jucătorii săi au fost într-adevăr „motivați” în startul partidei: au comis două faulturi flagrante în suprafața de pedeapsă!

FC Botoșani, greșeli flagrante în meciul cu FCSB

Ulrich Meleke, fundașul central al celor de la Botoșani, a primit cartonașul galben încă din minutul 3, pentru un fault dur comis asupra lui Buziuc. La acțiunea imediat următoare, apărătorul a avut o nouă intrare bizară, cu talpa sus în careu asupra lui Ovidiu Popescu. „Centralul” Adrian Cojocaru a greșit, nu a dictat penalty și al doilea „galben”, dar a avut noroc. Mingea a sărit la Octavian Popescu, iar șutul acestuia a intrat în poartă, pentru 1-0.

Meleke, atac cu talpa asupra lui Ovidiu Popescu / FOTO: Captură @Digi Sport 1

Arbitrul Adrian Cojocaru nu i-a mai iertat pe moldoveni în minutul 14, când Christopher Braun a avut o intrare întârziată asupra lui Darius Olaru, la 10 metri de poartă, pe linia de tușă a careului. Penalty-ul dictat a fost transformat de Olimpiu Moruțan.

Braun îl doboară pe Olaru în careu / FOTO: Captură @Digi Sport 1

Două apariții-surpriză în „11-le” improvizat de FCSB pentru deplasarea de la Botoșani

VIDEO Și-a anunțat plecarea de la CFR Cluj, imediat după meciul cu Clinceni: „Aștept ofertele!”

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”