FOTBAL  »  Superliga  »  FC BOTOȘANI - FCSB

FOTO / UPDATE FCSB a avut un penalty neacordat cu Botoșani! Verdictul specialistului

FC Botoșani - FCSB. În minutul 3 al confruntării din Moldova, vicecampioana a solicitat acordarea unui penalty.

Articol de GSP - Publicat joi, 15 iulie 2021 23:04 / Actualizat joi, 15 iulie 2021 23:08

FC Botoșani - FCSB 0-0. În minutul 3 al confruntării din Moldova, vicecampioana a solicitat acordarea unui penalty.

În flancul stâng, Florin Tănase i-a pasat rapid lui Tavi Popescu, acesta l-a păcălit pe Bogdan Racovițan, după care a fost faultat de stoperul celor de la Botoșani.

FC Botoșani - FCSB. Vicecampioana a cerut penalty în minutul 3

Sebastian Colțescu, arbitrul întâlnirii, a lăsat jocul să continue. În mod eronat, întrucât fault cu siguranță a fost. Întrebarea este dacă infracțiunea s-a produs sau nu pe linia careului de 16 metri, adică dacă s-ar fi impus acordarea unei lovituri de la 11 metri.

Reluările TV nu au putut elucida 100% prima fază controversată din noul campionat. Totuși, unghiul din spatele porții oferă o imagine în care pare că piciorul lui Tavi Popescu se află pe linie în momentul contactului cu Racovițan, situație în care FCSB ar fi trebuit să beneficieze de o lovitură de la 11 metri.

FCSB a avut un penalty neacordat cu Botoșani! Verdictul specialistului
Captură Telekom Sport
  • Verdictul lui Balaj, la Telekom Sport: PENALTY

FCSB a cerut penalty și în startul reprizei secunde, când Florin Tănase a fost călcat în careul moldovenilor de Enriko Papa. Din nou circumstanțe de penalty, însă Colțescu nu a indicat punctul cu var nici de această dată.

• Verdictul lui Balaj: NU E PENALTY

În fine, arbitrul din Craiova le-a acordat bucureștenilor o lovitură de pedeapsă, în minutul 60, la contactul dintre Octavian Popescu și Șeroni.

• Verdictul lui Balaj: PENALTY

Penalty-ul a fost însă ratat de Florin Tănase, care a așteptat - în zadar - ca Pap să-și aleagă un colț dinainte.

Tehnologia arbitrajului video încă nu a fost implementată în România. Oficialii LPF și FRF se așteaptă ca VAR-ul să fie disponibil în 2022, la startul play-off-ului.

FC Botoșani - FCSB: echipele de start

FC BOTOȘANI (4-3-3): Pap - Braun, Racovițan, Șeroni, Țigănașu - E. Papa, Remacle, Ongenda - Tîrcoveanu, Kage, Fili
REZERVE: M. Contra, Patache, M. Croitoru, Dragu, Edjouma, M. Roman, Camara, Petkovski, Sila
ANTRENOR: Marius Croitoru

FCSB (4-3-3): Vlad - V. Crețu, Haruț, S. Vucur, Radunovic - Moruțan, A. Crețu, Oaidă - Cordea, Fl. Tănase, Oct. Popescu
REZERVE: Straton, Ondrasek, I. Cristea, I. Stoica, Cr. Dumitru, Ov. Popescu, Perianu, Musi, S. Șerban
ANTRENOR: Dinu Todoran