FOTBAL  »  Superliga  »  BOTOȘANI - VIITORUL 1-0

FC Botoșani, victorie la limită cu Viitorul! Moldovenii sunt aproape de play-off, Viitorul a spus adio » Cum arată clasamentul

FC Botoșani și Viitorul se întâlnesc duminică, de la ora 15:00, în penultima etapă a sezonului regulat din Liga 1. +14   FOTO

Articol de - Publicat duminica, 04 aprilie 2021 16:46 / Actualizat duminica, 04 aprilie 2021 17:05

FC Botoșani s-a impus pe teren propriu, 1-0, și este tot mai aproape de play-off. De partea cealaltă, Viitorul nu mai are șanse să prindă un loc între primele 6.

FC Botoșani a început mai bine meciul, iar elevii lui Croitoru au dominat prima repriză. Cele mai importante ocazii le-au avut Andrei Chindriș (minutul 2), printr-o lovitură de cap din careu, Al Mawas (9), care a tras puțin pe lângă poartă, din 8 metri, și Ongenda (27), care a șutat puternic din lovitură liber, iar Căbuz a reținut în doi timpi.

După pauză, Viitorul a încercat să pună în pericol poarta lui Pap prin Tsoumou, iar imediat Keyta a șutat bine la colțul lung, dar Căbuz a avut o intervenție excelentă! Tot portarul Viitorului a intervenit exclent și în minutul 60, când Roman a tras de la 7 metri.

Andrei Tîrcoveanu a avut și o ocazie mare, când a șutat în bara transversală în minutul 68.  Golul victoriei a venit în minutul 82. După ce Căbuz a scos șutul lui Askosvski, din 2 metri, mingea a ajuns la Keyta, care a împins-o în poartă. Într-un final palpitant de meci, același atacant a mai avut o uriașă ocazie în prelungiri, pe care însă a irosit-o.

După acest succes, FC Botoșani ajunge la 41 de puncte și este pe locul 5, în timp ce Viitorul este pe 11, cu 31 de puncte, și nu mai poate prinde un loc de play-off.