FOTBAL  »  Superliga  »  FC VOLUNTARI - ASTRA

FC Voluntari - Astra 1-3. VIDEO Cu Budescu magistral, giurgiuvenii obțin prima victorie din 2021! Clasamentul ACUM

C Voluntari și Astra Giurgiu se înfruntă astăzi, de la ora 17:30, în etapa cu numărul 21 din Liga 1.

Articol de GSP - Publicat miercuri, 03 februarie 2021 19:34 / Actualizat miercuri, 03 februarie 2021 19:34

Astra s-a impus în deplasarea de la Voluntari, scor 3-1, și speră în continuare la locurile de play-off.

Albert Stahl a deschis rapid scorul. În minutul 14 a preluat bine o pasă magistrală de la Constantin Budescu, de peste 40 de metri, și l-a învins pe Lavin, din a doua tentativă. Căpitanul giurgiuvenilor a trecut și la finalizare. În al doilea minut al prelungirilor primei părți, „Budi” a plecat de la limita ofsaidului, a driblat portarul și a trimis în poarta goală. Soarta partidei a fost tranșată în minutul 51, când Valentin Gheorghe a marcat cu un șut plasat, de la marginea careului.

Sub presiunea constantă a antrenorului Bogdan Andone, un car de nervi pe margine, FC Voluntari a reușit un gol de onoare, în minutul 70, prin Ion Gheorghe.

Voluntari - Astra 1-3. Oaspeții speră la play-off

Astra a câștigat primul meci din anul 2021 și urcă pe locul 12 în Liga 1, cu 22 de puncte. Distanța până la play-off este una recuperabilă, doar 6 lungimi. Bogdan Andone încă așteaptă prima victorie pe banca lui FC Voluntari. Ilfovenii sunt penultimii în Liga 1, cu 17 puncte.

Clasament Liga 1:

Voluntari - Astra 1-3

FC Voluntari - Astra, echipe de start:

FC Voluntari: Lavin - I. Costin, Balaur, Fl. Achim, Armaș, Ricardinho - Tavares, Borțoneanu, A. Ivanov - Angelov, Da Veiga Lopes
Rezerve: Rîmniceanu - Buliga, Al. Vlad, Dorobanțu, Al. Ilie, Droppa, I. Gheorghe, Al. Stoia, Satli Antrenor: Bogdan Andone

Astra: M. Popa - Canadija, De Sousa, Jovanovic, David Bruno - Crepulja - Wutrich, Boe Kane, Budescu, V. Gheorghe - Stahl
Rezerve: Bolboașă - Merloi, Montini, Riza, Balaure, G. Șerban, C. Ion
Antrenor: Eugen Neagoe

Stadion: „Anghel Iordănescu”
Arbitru: Adrian Cojocaru / A1: Mircea Grigoriu, A2: Alexandru Vodă

VIDEO. Bogdan Andone, conferință înaintea duelului cu fosta echipa

Daniel Pancu, incendiar: „Cristea mi-a dat de înțeles tot timpul altceva. Au terminat-o cu mine!” + ce spune despre preluarea Craiovei

Gabi Balint, nemilos: „Ce caută echipa asta în Liga 1? Jucătorii stau și se uită la adversari”