FOTBAL  »  Superliga  »  FC VOLUNTARI - CS MIOVENI 4-0

VIDEO FC Voluntari - CS Mioveni 4-0 » Ilfovenii lui Liviu Ciobotariu urcă pe loc de play-off! Clasamentul ACUM

FC Voluntari și CS Mioveni se întâlnesc vineri, de la ora 18:00, în etapa cu numărul 9 din Liga 1.

Articol de - Publicat vineri, 17 septembrie 2021 19:56 / Actualizat vineri, 17 septembrie 2021 20:20

FC Voluntari a învins-o categoric pe CS Mioveni, scor 4-0, și urcă pentru moment pe loc de play-off în Liga 1.

În bleu-ciel, Voluntari reușește al 3-lea succes la rând, 4-0 cu Mioveni, din nou cu Nemec printre marcatori și urcă pe locul 6, peste FCSB și Craiova lui Reghe. O victorie categorică, dar venită târziu, după 70 de minute mai degrabă palide.

FC Voluntari - CS Mioveni 4-0. Cronică de Vlad Nedelea

Vecine în clasament, ușor surprinzător, cel puțin pentru "galbeni", la mijlocul Ligii 1, cele două traversează un moment similar. Voluntariul e echipa extremelor, 4-0-4, cu 9 dintre cele 12 puncte acasă, timp în care nou-promovata Mioveni are 7 din 10 puncte în deplasare.

Un derby, meci cu miză între două echipe ce-și vor da, foarte probabil, bătălia finală în play-out. Afișul nu era cel mai ofertant, iar impresia primei jumătăți de repriză a întărit ideea. Puțin fotbal, mai degrabă o tatonare chinuită și fricoasă, de ambele părți. O pasă greșită a lui Marcelo în fața porții și o "ghiulea" rătăcită a lui Dumitriu, singurele încercări de a nu "chinui" puținii fani din tribune.

Buziuc și cam atât

Abia la jumătatea reprizei, ex-FCSB-istul Buziuc l-a întrebuințat serios pe tânărul Popa. Șut cu pământul, împins cu degetele în corner. Apoi o execuție acrobatică, ratată însă. Miza-i mare, victoria ar putea urca oricare echipă pe loc de play-off. Per total un fotbal sfios, cu stângăcii și teamă de eșec. Sacadat și de fluierul mult prea prezent al lui Iulian Dima.

Parcă mai vioaie, mai implicată în joc, tot Mioveniul a fost și în startul părții secunde. Mai activă, dar și mai "altoită". Totuși prea cuminte. Măcar datorită numelor de pe teren, Nemec, Rață, internațional moldovean, Marcelo sau I. Gheorghe, parcă ar fi fost de așteptat mai mult fotbal în dreptul gazdelor. Ce-au "ascuns" timp de 70 de minute, au etalat într-un final, cu talent și poftă în ultimul sfert de oră. Voluntariul s-a descătușat pe final, când a "ucis-o" pe Mioveni, scurt și sec, 4-0.

Golgeterul Nemec a devenit pasator

Din nimic! Cum altfel? A picat golul întâi în poarta oaspeților. Briceag a aruncat o centrare fără destinatar în careu, fundașii Mioveniului au "amânat" o respingere "sănătoasă", mingea a "aterizat" la Nemec. l-a găsit elegant pe Costin în fața porții. Gol simplu, util, suficient de 3 puncte. Fostul vârf al lui Dinamo a și înscris, a securizat cele 3 puncte. Droppa l-a servit în 2 metri, gol de curtea școlii.

A venit și golul 3, imediat și 4. "Absentul" Ion Gheorghe în primele 85 de minute a trecut la creație. Gol pe sub zid, apoi iar Costin, șut sub bară, defensiva Mioveniul e groggy. O victorie târzie, dar cu miros de play-off. Acolo s-a suit Voluntariul, aer tare pe care nu l-a simțit de mult timp.

FINAL » FC Voluntari - CS Mioveni 4-0

FC Voluntari - CS Mioveni, echipe de start:

FC Voluntari: Popa - Ricardinho, Tamaș, Armaș, Briceag - Costin, Droppa, Rață - Marcelo, Nemec, I. Gheorghe
Rezerve: Rîmniceanu, Achim, Meleke, Vlad, Roșu, Fulop, Merloi, Ilie, Angelov
Antrenor: Liviu Ciobotariu

173 de oameniasistă la meciul dintre FC Voluntari și CS Mioveni

CS Mioveni: Popescu - Garutti, Scarlatache, Balaur - Rădescu, Vereș, Dumitriu, Șerbănică - Toma, Rusu, Buziuc
Rezerve: Ducan, An. Cristea, Oancea, Burnea, Coșereanu, Sanoh, Dat, Massaro, Cierpka
Antrenor: Alexandru Pelici