FOTBAL  »  Superliga  »  FC VOLUNTARI

Liviu Ciobotariu dezvăluie de ce nu se bazează pe Constantin Budescu în primul „11”: „Are nevoie de asta”

Constantin Budescu, FC Voluntari // foto: Imago Images

Articol de GSP - Publicat vineri, 04 februarie 2022 20:00 / Actualizat vineri, 04 februarie 2022 20:42

După CS Mioveni - FC Voluntari 0-0, Liviu Ciobotariu, antrenorul oaspeților, a explicat de ce Constantin Budescu (32 de ani), vedeta echipei, nu a început ca titular niciun meci de când a semnat cu formația din Ilfov.

În cele 3 etape desfășurate de la transferul lui Constantin Budescu la FC Voluntari, experimentatul mijlocaș a intrat de fiecare dată în repriza a doua a meciurilor. Astăzi, cu CS Mioveni, a fost introdus pe teren în ultimele 30 de minute.

Întrebat la finalul partidei despre situația lui Budescu, antrenorul Liviu Ciobotariu a explicat că fotbalistul nu este încă pus la punct cu pregătirea fizică.

Clubul din Liga 1 a stins datorii de aproape 90.000 de euro » Acum așteaptă „verde” la transferuri!
DATORII

Liviu Ciobotariu: „Budescu mai are nevoie de două-trei săptămâni de pregătire”

Budescu are calitate foarte mare, toată lumea știe asta, dar nu este pregătit fizic. Trage de el la antrenamente, se pregătește foarte bine. De când a venit l-am băgat câte 30 de minute în finalurile de joc, dar mai are nevoie de cel puțin două-trei săptămâni. E clar că în maximum 3-4 jocuri va fi la capacitatea la care ne dorim noi”, a declarat Ciobotariu la microfonul DigiSport.

În cele aproximativ 90 de minute adunate în tricoul lui FC Voluntari, Budescu și-a trecut în cont o pasă de gol, în victoria cu Gaz Metan, scor 3-1.

În prima parte a sezonului, în care a fost legitimat la FCSB, Budescu a adunat 10 prezențe în Liga 1.

Nu știu dacă ne-am creat două situații de a marca. Sunt nemulțumit de joc, dar sunt și lucruri pozitive: faptul că nu am primit gol și am scos un punct în deplasare.