FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO - FCSB

FCSB, 6 ani fără victorie pe terenul lui Dinamo în Liga 1 » Cum arătau echipele atunci + „Roș-albaștrii” câștigau ultimul titlu în acel sezon

3 mai 2015: Dinamo - FCSB 1-3

Articol de - Publicat miercuri, 03 februarie 2021 08:51 / Actualizat miercuri, 03 februarie 2021 09:52

Dinamo și FCSB se întâlnesc astăzi, de la ora 20:45, în episodul 180 din „Derby de România” și primul din 2021. Partida din runda #21 a Ligii 1 va putea fi urmărită în format liveTEXT pe GSP.ro și în direct la TV pe DigiSport 1, TV Telekom Sport 1 și LookSport+.

În ultimul sezon fără play-off și play-out, cel din 2014/15, FCSB obținea ultima victorie pe terenul dinamoviștilor în competiția internă. „Roș-albaștrii” au învins cu 3-1 în meciul disputat pe Arena Națională, iar trupa antrenată în acel moment de Constantin Gâlcă a obținut tripla internă la finalul sezonului: Liga 1, Cupa României și defuncta Cupă a Ligii.

Dinamo - FCSB 1-3

După o primă parte fără mari ocazii, a urmat o repriză plină de spectacol și incidente. Arbitrul Cristian Balaj a amânat startul cu 20 de minute din cauza fanilor dinamoviști, care au aruncat cu torțe în teren, iar Giedrius Arlauskis a fost luat la țintă cu o petardă.

Nicolae Stanciu a deschis scorul din penalty în minutul 76, iar peste trei minute a realizat dubla și a mărit avantajul „roș-albaștrilor”, după un șut superb din afara careului. Meciul a fost prelungit cu 25 minute, iar Hatem Elhamed a redus din diferență pe tabelă, în minutul 106, din pasa lui Dorin Rotariu. FCSB, cunoscută atunci ca FC Steaua București, a mai obținut o lovitură de pedeapsă, iar Andrei Prepeliță l-a învins pe Traian Marc de la 11 metri și a stabilit scorul final la ultima fază a partidei.

Nicolae Stanciu (27 de ani) a marcat 33 de goluri în 136 de partide disputate pentru FCSB, în perioada 2013-2016

Dinamo - FCSB: Supraviețuitorii Lucian Filip și Steliano Filip

Lucian Filip este singurul jucător din echipa lui Toni Petrea care s-a aflat pe teren la derby-ul cu Dinamo. Mijlocașul, care în acest moment este accidentat, a evoluat din minutul 89, când l-a înlocuit pe Nicandro Breeveld. În partea „alb-roșie”, există tot un singur supraviețuitor: Steliano Filip, care a fost integralist în meciul cu FCSB din mai 2015, iar în această perioadă de mercato a revenit la formația pregătită de Jerry Gane.

Dinamo: T. Marc - S. Filip, Bunoza, A. Marc, Bărboianu - Alexe, Nedelcearu, Cristescu (Bilinski) - V. Lazăr (Elhamed), M. Niculae, C. Matei (Rotariu)
Antrenor: Flavius Stoican
Rezerve neutilizate: Naumovski, Fai, Gavrilă, Grozav

FCSB: Arlauskis - Guilherme, Toșca, Varela, Râpă - Breeveld (Filip), Prepeliță - Tănase, Stanciu (Iancu), A. Popa (Țucudean) - Chipciu
Antrenor: Constantin Gâlcă
Rezerve neutilizate: Cojocaru, Bourceanu, Enceanu, Luchin

Dinamo - FCSB: Statistica e de partea dinamoviștilor

În ultimii șase ani, s-au mai disputat șapte meciuri în Liga 1 cu Dinamo în postura de gazdă: formația din Ștefan cel Mare a câștigat patru partide, iar trei meciuri s-au încheiat la egalitate.

• 16 februarie 2020: Dinamo - FCSB 2-1

În iunie 2020, FCSB a învins Dinamo cu scor de neprezentare în „Groapă”, dar meciul a avut loc în turul semifinalelor din Cupa României. Cristian Dumitru, Darius Olaru și Adrian Popa au marcat golurile victoriei. În momentul de față, singurul jucător care se mai află în lotul „roș-albaștrilor” este Darius Olaru. Cristian Dumitru este împrumutat la FC Argeș, iar Adrian Popa evoluează la Academica Clinceni.