FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB - CFR CLUJ 1-1

MM Stoica, vehement la final: „Niște minciuni sfruntate! Așa zice regulamentul”

După FCSB - CFR Cluj 1-1, Mihai Stoica, managerul roș-albaștrilor, l-a atacat pe Ion Crăciunescu, fostul mare arbitru internațional care a declarat că arbitrul Radu Petrescu a gestionat perfect faza penalty-ului transformat de gazde în prima repriză.

Articol de GSP - Publicat luni, 03 mai 2021 23:15 / Actualizat luni, 03 mai 2021 23:46

Părerile specialiștilor sunt niște minciuni sfruntate. Poate din dorința de a absolvi arbitrul, poate din alte interese sau poate fără interes. Doar antipatie. Burcă n-are NICIO intenție să joace mingea, îl faultează cinic pe Tănase și Petrescu era OBLIGAT să-l elimine. Nu galben, ci ROȘU. Așa zice regulamentul. Ăla updatat, pe care cred unii că eu nu-l cunosc”, a scris MM Stoica pe Facebook.

FCSB - CFR Cluj 1-1. Gazdele au marcat din penalty

FCSB - CFR 1-1. FOTO: sportpictures.eu
  • FCSB a deschis scorul în minutul 19 al partidei cu CFR Cluj, dintr-un penalty transformat de Florin Tănase. La aceeași fază, gazdele au cerut și cartonaș roșu pentru Andrei Burcă.
  • Tănase a scăpat singur spre poarta lui Arlauskis. Andrei Burcă a venit puternic din spate, l-a ajuns la 14 metri de țintă, iar căpitanul celor de la FCSB s-a prăbușit în careu. Reluările arată un contact între piciorul stâng al apărătorului clujean și cel drept al lui Tănase.
  • „Centralul” Radu Petrescu nu a ezitat în momentul acordării loviturii de pedeapsă, dar i-a arătat lui Andrei Burcă doar cartonașul galben. Tabăra gazdelor a izbucnit, cerând „roșu”, cel mai vocal fiind Mihai Stoica. Aflat în tribuna oficială de la Giurgiu, acesta a cerut explicații de la Mihai Stoichiță, dar și de la Alexandru Deaconu, observatorul partidei.
  • „A judecat foarte bine arbitrul, penalty și neacordarea cartonașului roșu. Dacă are intenția să joace mingea, nu se mai dă și eliminare, chiar dacă e ocazie clară de gol. A mai avut oscilații la faulturi, dar decizia majoră a fost corectă”, a spus Crăciunescu, la „Digi Sport Special”.

Un fault asupra unui atacant aflat în alergare, comis de ultimul apărător, nu va mai fi sancționat direct cu cartonaș roșu, dacă faultul nu este unul violent sau infracțiunea nu este reprezentată de un henț comis în suprafața de pedeapsă. Cât timp faulutul este considerat o tentativă de deposedare folosind mijloace oneste, apărătorul va primi doar cartonaș galben