FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB - CHINDIA 1-0

FCSB scapă de seria neagră și e prima calificată în play-off! Meci chinuit decis de un gol splendid » Clasamentul ACUM

FCSB a învins-o pe Chindia, scor 1-0, în runda cu numărul 24 din Liga 1.

Articol de GSP - Publicat sambata, 20 februarie 2021 21:50 / Actualizat sambata, 20 februarie 2021 22:11

FCSB a învins-o pe Chindia, scor 1-0, în runda cu numărul 24 din Liga 1, și a obținut matematic calificarea în play-off!

Debutul confruntării a fost marcat de un eveniment nefericit în tabăra liderului. Nedelcu, revenit în luna februarie după o pauză de 8 luni, s-a accidentat în minutul 11. Din gesturile surprinse de camerele TV, Nede a acuzat probleme musculare la coapsa dreaptă. Toni Petrea l-a introdus pe Andrei Miron în locul său - detalii, pe larg, AICI.

Darius Olaru, gol de 3 puncte în FCSB - Chindia 1-0

În urma unui corner executat de Florinel Coman, Darius Olaru, aflat pe respingere, la 16 metri, a spart gheața pe Arena Națională. Mijlocașul gazdelor a reușit un gol spectaculos, preluare cu dreptul, șut cu stângul expediat la colțul lung, în plasa laterală.

Chindia a înscris în repriza a doua, cu mâna însă. Daniel Florea a transformat cu brațul centrarea lui Mitrea. Atent, „centralul” Cojocaru a anulat reușita atacantului.

FCSB câștigă astfel primul joc după 3 înfrângeri la rând fără gol marcat și își asigură matematic prezența în play-off. Se distanțează pentru moment la 3 puncte de CFR Cluj, ocupanta locului secund, care are o partida în minus.

De cealaltă parte, Chindia traversează cea mai slabă perioadă din acest sezon. Nu a mai câștigat de 7 etape și a căzut în afara locurilor de play-off, pe 8, cu 29 de puncte.

Clasament Liga 1:

FCSB - Chindia 1-0

FCSB - Chindia, echipele de start

FCSB: A. Vlad - Ov. Popescu, Haruț, Nedelcu, Radunovici - Oaidă. Șut, Olaru - Moruțan, Fl. Coman, Oct. Popescu
Rezerve: Straton, V. Crețu, Miron, Simion, Vukusic, Perianu, I. Cristea, Vână, Buziuc
Antrenor: Toni Petrea

Chindia: Aioani - Căpușă, Iacob, Pițian, C. Dinu - Neguț, Rata, Dulca, Diaz - D. Florea, D. Popa
Rezerve: D. Moldovan, Kocic, M. Costea, Fomba, A. Șerban, Berisha, Mitrea, Yameogo, Celea
Antrenor: Emil Săndoi

Stadion: Arena Națională, București
Arbitru: Adrian Cojocaru / A1: Laszlo Bucsi, A2: Mihai Marica

EXCLUSIV Interzis de Gigi! Becali a dat ordin și l-a scos din echipă: „Să nu mai joace!”

Bogdan Mara a discutat cu patronul Ioan Niculae, iar situația de la Astra riscă să explodeze: „Nu ajung vorbele, jucătorii s-au speriat”