FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB - CS MIOVENI 3-0

VIDEO+FOTO FCSB - CS Mioveni 3-0 » Victorie MARE pentru FCSB, într-un meci în care a avut doar două rezerve » Keșeru, MVP la Buzău

FCSB - CS Mioveni / Sursă foto: Crisi Preda (GSP) +27   FOTO
FCSB - CS Mioveni / Sursă foto: Crisi Preda (GSP)

Articol de - Publicat sambata, 16 octombrie 2021 22:22 / Actualizat sambata, 16 octombrie 2021 22:54

Cu un lot decimat și cu doar două rezerve pe bancă, FCSB a supraviețuit testului cu CS Mioveni de la Buzău. „Ajutați” și de fostul coleg Buziuc, eliminat în prima repriză la oaspeți, roș-albaștrii au tranșat partida după pauză (3-0).

Programul complet al etapei #12

Ultimele zile au fost de-a dreptul deprimante pentru FCSB. Vicecampioana pierdea zilnic câte doi jucători din cauza infectărilor cu COVID-19, iar perspectivele pentru meciul de azi nu erau chiar îmbucurătoare.

Cu chiu, cu vai, FCSB a găsit 13 jucători disponibili pentru partida cu nou-promovata, iar meciul de la Buzău s-a jucat. Pe un teren greu, îmbibat cu apă, FCSB a fost la cârma partidei de la Buzău. Și nici n-aveam cum să fie altfel, din moment ce roș-albaștrii au avut în teren vedete precum Keșeru, Tănase, Darius Olaru sau Andrei Vlad.

Viciere de rezultat la FCSB - Mioveni! » Două erori decisive: „Nici înainte de Revoluție n-am văzut așa ceva! Să plece toți de la Comisii!”
FCSB - CS Mioveni 3-0

Keșeru peste tot și ajutor de la Buziuc

Deși erau într-o profundă criză de rezultate, argeșenii au amenințat rar poarta gazdelor. Cea mai mare ocazie din prima repriză le-a aparținut tot celor de la FCSB. În minutul 34, Keșeru a „inventat” o centrare inteligentă, însă nici Olaru, nici Ianis Stoica, n-au ajuns la finalizare.

Trupa condusă de pe bancă de Eugen Nae și MM Stoica a primit o uriașă mână de ajutor în prelungirile primei reprize. Deja avertizat, Alexandru Buziuc a comis-o! Fotbalistul oaspeților a comis un fault inutil în jumătatea adversă și a văzut al doilea „galben”.

Cu om în plus, FCSB și-a arătat plusul de valoare. Plus că degringolada a pus complet stăpânire pe efectivul rărit al lui Alexandru Pelici. În minutul 56, roș-albaștrii au deschis scorul din penalty-ul obținut de Keșeru după un duel la limită cu Scarlatache. Penalty dictat mult prea ușor de Marcel Bîrsan. Executant? Florin Tănase, care și-a completat revenirea pe teren cu gol.

+23 FOTO

Dar arbitrajul?

Același Keșeru a produs golul secund. Ce-i drept, dintr-o poziție suspectă de ofsaid. Cum s-a derulat faza?

Lansat de un coleg, vârful a prins un șut în forță, Iustin Popescu reușind în primă fază o paradă importantă. Culcat la pământ și cu spatele la fază, fostul portar al lui Dinamo s-a ridicat greu și a bâjbâit câteva secunde importante în căutarea mingii. Prea târziu pentru argeșeni! După o altă bâlbâială, mingea a ajuns la Dumiter, care a îndeplinit o simplă formalitate. Orice dubiu a fost spulberat în minutul 69.

Claudiu Keșeru, arhitectul precedentelor două goluri, a închis tabela în minutul 69, printr-un șut de fotbalist veritabil. Vinclu, din viteză, de la 17 metri, și liniște la echipă timp de o săptămână. FCSB urcă pe locul secund în Liga 1, la egalitate cu FC Voluntari, și așteaptă un pas greșit din partea contracandidatei CFR Cluj, care joacă duminică în deplasare cu Rapid.

Cum au sărbătorit roș-albaștrii victoria:

+23 FOTO

FCSB - CS Mioveni: echipele de start

FCSB: A. Vlad - Haruț, Vinicius, Miron, Radunovic - Olaru, Perianu, Fl. Tănase - I. Stoica, Keșeru, Dumiter
REZERVE: Târnovanu, Musi
ANTRENOR: Edward Iordănescu

CS MIOVENI: I. Popescu - Garutti, Scarlatache, Burnea - Oancea, Dat, Vereș, Dumitriu, Buziuc - A. Cristea, Rusu
REZERVE: Sima, Al. Iacob, Cierpka, Panait, Balaur, Șerbănică, Rădescu, Ciucureanu, Blănaru
ANTRENOR: Alexandru Pelici

Stadion: Gloria (Buzău)
Arbitru: Bîrsan Marcel (Bucureşti) / A1: Avram Valentin (Bucureşti), A2: Marchidanu Marius Cristian (Brăila)

1.830 de spectatoriau înfruntat ploaia și frigul de la Buzău pentru a o urmări pe FCSB