FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB - FC ARGEȘ 2-1

video+foto FCSB - FC Argeș 2-1 » A 6-a victorie consecutivă pentru roș-albaștri în Liga 1. Clasamentul actualizat

FCSB - FC Argeș  2-1 +19   FOTO
FCSB - FC Argeș 2-1

Articol de - Publicat duminica, 31 octombrie 2021 22:30 / Actualizat duminica, 31 octombrie 2021 22:50

FCSB s-a impus la limită, scor 2-1 împotriva celor de la FC Argeș după ce a reușit să întoarcă scorul în 3 minute.

Vezi AICI programul etapei #14

La Buzău, FCSB a dat piept cu echipa cu cea mai bună apărare din Liga 1, doar 7 goluri primite înaintea acestui meci. Meciul a început cu piteștenii cerând penalty la intervenția lui Radunovic asupra lui Ișfan. Mijlocașul argeșean l-a împins pe fundașul roș-albastrilor, care apoi s-a împiedicat și l-a dărâmat în careu.

După câteva momente de confuzie, „centralul” Antonie a dictat, pe bună dreptate, fault în atac, spre supărarea lui Andrei Prepeliță. FCSB a început ofensiva și a ratat o ocazie imensă în minutul 10 prin Claudiu Keșeru.

Atacantul vicecampioanei a combinat perfect cu Budescu în marginea careului, a întors un fundaș, dar șutul său a fost scos incredibil de pe linia porții de Tofan. Elevii lui Edi Iordănescu puteau deschide scorul 14, dar lovitura de cap a lui Florin Tănase a fost parată de portarul Greab.

De aici, FC Argeș a echilibrat jocul, chiar reușind să domine în restul reprizei, dar fără ocazii la poarta lui Vlad. Repriza a doua a debutat cu ocazia uriașă a lui Ianis Stoica. Găsit excelent de Budescu în careu, tânărul fotbalist al roș-albaștrilor a întârziat șutul, permițându-i lui Greab să intervină.

FCSB - FC Argeș, foto: Cristi Preda/GSP
+15 FOTO

Inspirația lui Edi Iordănescu aduce 3 puncte pentru FCSB

Cu jumătate de oră înainte de final, Argeșul a dat lovitura. Rămas cu șansă cu mingea la picior în urma unui corner, Raynov a înscris din apropierea liniei porții. Revenit după o accidentare, Octavian Popescu a adus egalarea repede pentru roș-albaștri, cu un șut la lung din marginea careului.

Ce revenire! Tavi Popescu, gol superb în FCSB - FC Argeș
FCSB - FC Argeș

Inspirația lui Edi Iordănescu a fost decisivă în revenirea vicecampioanei. Vali Crețu cu centrarea și Valentin Gheorghe cu finalizarea, ambii introduși în repriza secundă, au colaborat 3 minute mai târziu pentru golul 2 al celor de la FCSB.

FCSB se impune la limită și se apropie la 9 puncte distanță de liderul CFR, dar cu un meci în minus, în timp ce piteștenii rămân pe locul 9, cu 21 de puncte

FCSB - FC Argeș, echipe de start:

FCSB: 99. A. Vlad - 6. Haruț, 55. Vinicius, 17. I. Cristea, 33. Radunovic -  27. Olaru, 26. Oaidă, 10. Tănase - 19. I. Stoica, 28. Keșeru, 11. Budescu
REZERVE: 1. Straton, 2. Valentin Crețu, 8. Șut, 9. Oct. Popescu, 13. Dumiter, 22. V. Gheorghe, 25. Perianu, 30. Musi, 98. Cordea
ANTRENOR: Edward Iordănescu

FC ARGEȘ: 12. Greab - 2. Tofan, 5. Turda, 14. J. Miguel, 30. Mușat - 4. Meza Colli, 71. Rainov - 11. Ișfan , 8. I. Șerban II, 3. Latovlevici - 90. Fatai
REZERVE: 22. F. Croitoru, 7. Viana, 16. Ruan, 21. Palici, 24. Telcean, 25. Boldor, 26. Moisie, 29. Dumitrașcu, 89. Honciu
ANTRENOR: Andrei Prepeliță

Stadion: Gloria (Buzău)
Arbitru: Antonie Andrei (Bucureşti) / A1: Gheorghe Bogdan (Bucureşti), A2: Bucsi Imre-Laszlo (Sfântu Gheorghe)