FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB - FC BOTOȘANI

VIDEO FCSB revine senzațional cu Botoșani și face rocada în fruntea play-off-ului! Clasamentul ACUM

FCSB - FC BOTOȘANI, liveTEXT pe GSP.ro

Articol de GSP - Publicat duminica, 18 aprilie 2021 22:56 / Actualizat duminica, 18 aprilie 2021 22:58

FCSB a învins-o pe FC Botoșani, scor 2-1, și revine pe primul loc în play-off-ul din Liga 1.

Programul din play-off-ul Ligii 1

Victoria celor de la CFR Cluj, 3-0 cu Clinceni, a pus presiunea pe FCSB. Elevii lui Toni Petrea au resimțit-o din plin în prima repriză, una în care n-au izbutit să își creeze ocazii clare de gol. Nici FC Botoșani nu a fost mai periculoasă, dar a înscris la singura zvâcnire. În minutul 37, Stefan Askovski a preluat o minge din propria jumătate, l-a depășit pe Adrian Șut și a marcat primul gol în acest sezon de Liga 1.

Octavian Popescu și Panțîru, eroi în FCSB - Botoșani

Petrea a schimbat la pauză, au intrat Perianu și Vînă în locul lui Oaidă și Istrate, dar momentul care a schimbat soarta jocului s-a petrecut în minutul 63. Olimpiu Moruțan s-a accidentat, iar locul i-a fost luat de Panțîru. Imediat, Octavian Popescu a înscris un gol încântător, cu un șut de pe loc, din colțul careului de 16 metri, direct în vinclu.

Rezultatul final a fost stabilit de Panțîru, în minutul 71. Apărătorul stânga, reprofilat astăzi, a făcut pressing de unul singur și a profitat de o degajare greșită a portarului Pap.

FCSB și CFR Cluj se rup de pluton

FCSB începe bine play-off-ul și păstrează avansul de o lungime față de CFR Cluj. Craiova a scos un singur punct în prima rundă și pierde contactul cu cele două rivale. Oltenii au de recuperat 6 puncte față de lider.

Runda viitoare, FCSB joacă în deplasare, cu Academica Clinceni. Celelalte meciuri ale rundei sunt Sepsi - CFR Cluj și FC Botoșani - Craiova.

FINAL » FCSB - FC BOTOȘANI 2-1

FCSB - FC BOTOȘANI, echipe de start

FCSB: Straton - V. Crețu, Haruț, I. Cristea, Radunovic - Oaidă, Ad. Șut, Fl. Tănase - Moruțan, A. Istrate, Oc. Popescu
Rezerve: Târnovanu - Panțîru, G. Simion, Vukusic, Nedelcu, Vînă, Perianu, A. Musi, C. Timiș
Antrenor: Toni Petrea

• Cătălin Straton apare titular în poarta celor de la FCSB pentru prima dată în anul 2021. El nu a mai apărat de pe 27 septembrie 2020, din eșecul cu Poli Iași, scor 2-5

Botoșani: Ed. Pap - Braun, Șeroni, Chindriș, Țigănașu - E. Papa, J. Rodriguez, Ongenda - Ashkovski, A. Caia, H. Keyta
Rezerve: Hankic - Patache, Racoțivan, Fili, Tîrcoveanu, Plămadă, Ed. Florescu, S. Camara, Holzmann
Antrenor: Marius Croitoru

Stadion: „Marin Anastasovici” (Giurgiu)
Arbitru: Fesnic Horatiu Mircea (Cluj-Napoca) / Asistenți: Avram Valentin (Bucureşti) și Cerei Alexandru (Cluj-Napoca)

Valeriu Iftime răspunde acuzațiilor cum că FC Botoșani ar fi un ”aliat” al celor de la FCSB

FCSB și CFR Cluj, atenționate înaintea debutului în play-off: „Țineți minte! Se poate întâmpla asta încă din prima etapă”

EXCLUSIV Situație Incredibilă în Liga 1: statul finanțează, statul iese păgubit! Cluburile au datorii uriașe

Dumitru Dragomir lansează un scenariu-bombă: „Îi transmit semnale lui Gigi să joace în Ghencea” + Atac dur la Talpan: „O ia rău pe arătură”

Playtech: TRAGEDIE! Doliu URIAȘ în politica din România! A MURIT în urmă cu puțin ...

Ianis Hagi și Dennis Man, în centrul atenției la reunire » Ținute extravagante alese de „tricolori”