FOTBAL  »  Superliga  »  REGULA U21

ANALIZĂ GSP Regula U21 are un rege! Cifrele arată că jucătorul de la FCSB e cel mai bun din Liga 1

Articol de , , - Publicat marti, 01 februarie 2022 07:06 / Actualizat marti, 01 februarie 2022 08:03

Duelul celor mai buni fotbaliști care respectă în acest sezon legea FRF, din perspectiva randamentului în ofensivă, oferă un lider incontestabil: Ianis Stoica. Puștiul din atacul FCSB-ului are o frecvență uluitoare în a produce un gol, la fiecare 74 de minute, de peste două ori mai eficient decât principalii săi urmăritori, Markovici, Petrila și Octavian Popescu

• La doar 19 ani, Ianis Stoica are un randament fantastic: a produs un gol la fiecare 74 de minute, o eficacitate dublă față de alți puști talentați din Liga 1, ca Octavian Popescu, Petrila sau Markovic.
  • Cu el pe teren, FCSB a câștigat 83% dintre partide, iar fără el are un procentaj de succes de doar 17%

FCSB a rezolvat confruntarea cu Dinamo pe mâna celor doi puști pe care i-a folosit pentru a bifa regula U21, cea impusă de FRF. Octavian Popescu a deschis scorul în minutul 2, după care, în repriza secundă, a fost înlocuit cu Ianis Stoica. Fiul fostului fotbalist Pompiliu Stoica a închis meciul cu reușita din minutul 75.

El n-a începutul meciul ca titular din cauza unei probleme medicale, a suferit de amigdalită acută pultacee, care îl ținuse în afara programului echipei vreme de o săptămână.

Cum a „curentat-o” FCSB pe Dinamo în 10 secunde: „Nici pe PlayStation nu vezi așa ceva”
Dinamo - FCSB 0-3

Nu e prima dată când Stoica oferă un randament maxim, în ciuda faptului că nu a avut la dispoziție minute multe pe teren. De fapt, pe parcursul acestui campionat, el a strâns doar 591 de minute, ceva mai mult de 30% din maximum posibil în cele 23 de etape.

Cu toate acestea, cifrele lui sunt formidabile! A produs nu mai puțin de 8 goluri. A marcat 6 și a oferit două assisturi. Într-un raport direct cu ceilalți fotbaliști, de la primele 10 clasate, care sunt eligibili pentru regula U21 și care au același profil, ofensiv, puștiul din atacul vicecampioanei nu are niciun rival.

Nici măcar colegul său, Octavian Popescu, care are 7 goluri lucrate, nu-i poate face față în clasamentul randamentului. Ianis are o frecvență excelentă în a produce un gol, la fiecare 74 de minute, în vreme ce Tavi Popescu a avut nevoie de câte 200 de minute pentru a schimba tabela prin gol sau pasă decisivă.

Niciunul dintre fotbaliștii pe care GSP i-a luat în calcul pentru comparație nu a ajuns la 8 goluri produse, în ciuda faptului că unii au bifat chiar și peste 80% din minute, exemple fiind Ișfan și Miculescu

Randamentul celor mai buni jucători eligibili pentru România U21 în actualul campionat

• 2 înscrise pe contraatac

3 anise vor împlini pe 17 februarie de când Ianis Stoica a debutat în Liga 1, s-a întâmplat în tricoul Dunării Călărași

Incredibilă diferență în raportul CU Ianis Stoica vs FĂRĂ Ianis Stoica

Ianis Stoica a fost pe teren în actuala Liga 1 în 17 etape. A absentat în restul de 6. Palmaresul echipei în cele două perioade, practic raportul cu el vs fără el e unul neverosimil:

Prezența vs absențăVictoriiRemizeÎnfrângeri
Cu el pe teren82,50%11,50%6%
Fără el pe teren16,50%67%16,50%
Ianis Stoica // FOTO:Imago

14 ani și 10 lunia avut Ianis Stoica în momentul în care a marcat primul său gol pentru FCSB într-un meci de seniori, în octombrie 2017, în meciul de Cupa României cu Sănătatea Cluj, scor 6-1

Am avut un singur antrenament pe care l-am făcut cu echipa înaintea meciului cu Dinamo, după o săptămână de pauză. Și am mai făcut încă unul la sală, atât.

- Ianis Stoica, după meciul cu Dinamo

Și Gazeta tot pe el l-a văzut cel mai bun

Pe baza notelor pe care GSP le oferă la fiecare meci, clasamentul calificativelor în privința jucătorilor U21 din actualul sezon îl plasează pe Ianis Stoica pe primul loc.

Are o medie foarte bună, de 6,30. Nu doar că e cea mai mare dintre toți cei cu care intră în această comparație, dar este pe primul loc în lotul FCSB-ului. Sunt doar 3 fotbaliști ofensivi, născuți după 1 ianuarie 2000, care au o medie a notelor Gazetei de cel puțin 6,00.