FOTBAL  »  Superliga  »  NORDSJAELLAND - FCSB 2-0

MM Stoica acuză arbitrajul după eliminarea cu Nordsjaelland: „Nu merita să se califice”

MM Stoica
MM Stoica

Articol de - Publicat vineri, 18 august 2023 20:38 / Actualizat vineri, 18 august 2023 21:17

MM Stoica, președintele Consiliului de Administrație de la FCSB, a acuzat arbitrajul după eliminare cu Nordsjaelland din preliminariile Conference League, 0-2 la general.

MM consideră că danezii au primit prea ușor penalty-ul din care au deschis scorul la retur, prin Ingvartsen, după ce Pantea a pus mâinile pe Diomande în careu. În plus, oficialul de la FCSB e de părere că roș-albaștrii ar fi trebuit să primească două lovituri de la 11 metri în tur, după intervențiile danezilor la Djokovic și Tavi Popescu.

Genc Nuza a arbitrat meciul retur, în timp ce în prima manșă „central” a fost Milos Boskovic.

MM Stoica, răspuns pentru Becali: „Acum două săptămâni eram buni, ne trebuiau echipe, acum nu mai suntem” + Scut în fața antrenorilor
FCSB

MM Stoica acuză arbitrajul după Nordsjaelland - FCSB 0-2

„Atât meciul ăsta, cât şi meciul tur, au fost foarte bine pregătite din punct de vedere tactic de antrenorii noştri. Nu este vina lor sau a jucătorilor că in tur la Djokovic şi la Tavi Popescu nu se dă penalty la faze la care erau aproape clare, dar se dă penalty acum la Pantea.

Aici s-a făcut diferenţa. O singură ocazie a avut Nordsjaelland în prima parte a meciului. În rest, de câte ori au avut mingea, nu ne-au pus probleme.

La 1-0 trebuia riscat, iar odată cu eliminarea din minutul 63, s-a terminat totul. Un meci şi jumătate din două am fost bine de tot. Eu zic că Nordsjaelland n-a meritat să meargă mai departe. Eliminarea lor din tur a fost clară, iar la Djokovic a fost o împingere cu amândouă mâinile în careu”, a declarat MM Stoica la Orange Sport.

Fazele din tur la care se referă MM Stoica

Minutul 72: Tavi Popescu l-a lansat pe Djokovic. Mijlocașul croat a simțit o împingere din partea lui Jeppe Tverskov și a căzut spectaculos. Nici de această dată nu l-a impresionat pe „centralul” din Muntenegru.

Minutul 90+6. Chiricheș trimite o pasă verticală până în careul advers pentru Tavi Popescu. Mijlocașul „roș-albaștrilor” încearcă să îi ia fața lui Marxen și cade în urma duelului cu jucătorul danez, acuzând că a fost lovit din spate. Arbitrul nici nu s-a gândit să arate penalty și a lăsat jocul să continue.

Fotoreporterul Raed Krishan a surprins cadru cu cadru faza încinsă din prelungirile duelului de pe arena din Ghencea.

+16 FOTO

MM a ieșit la atac după înfrângerea cu Nordsjaelland: „Nu înțeleg de ce UEFA le permite asta. Nu-și respectă vizitatorii și jucătorii”
NORDSJAELLAND - FCSB
Gigi, arunci prosopu'? Cel mai slab Becali all-time + poziție șocantă a lui FCSB pentru ediția viitoare a cupelor europene
fcsb

Mihai Neșu, adevărul despre divorț: „Vreau să știe lumea” » S-a spus că soția l-a părăsit în urma accidentului

L-a rugat să nu joace, fiindcă are o presimțire rea, dar el a marcat în poarta Romei! Așa că a schimbat abordarea: „Hai să mai facem copii”