FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB - OȚELUL

Pedepsit la pauză! A riscat și n-a fost iertat de Gigi Becali

Mihai Lixandru, în plan îndepărtat, a fost schimbat la pauza meciului FCSB - Oțelul // foto: Raed Krishan +26   FOTO

Articol de - Publicat duminica, 03 decembrie 2023 22:25 / Actualizat duminica, 03 decembrie 2023 23:00

Doar o repriză a rezistat Mihai Lixandru (22 de ani) pe teren în FCSB - Oțelul ♦ Mijlocașul folosit ca stoper poartă o parte din vină la golul 1 al gălățenilor și avea cartonaș galben, astfel că patronul Gigi Becali a cerut să fie schimbat la pauză.

Pentru a treia etapă la rând, Mihai Lixandru a fost titular la FCSB, și de această dată în centrul apărării, lângă Siyabonga Ngezana.

Dacă la precedentele partide, 2-1 cu FCU Craiova și 1-0 cu Dinamo, Lixandru a fost integralist, astăzi a rezistat pe teren doar 45 de minute.

UEFA a stabilit urnele pentru Liga Națiunilor 2024/2025 » Putem înfrunta chiar una dintre adversarele de la EURO! Grupa accesibilă și grupa dificilă
LIGA NAȚIUNILOR

Mihai Lixandru, schimbat la pauză de Gigi Becali

Există două motive pentru care patronul Gigi Becali a cerut schimbarea lui Lixandru la pauză:

1. Mihai poartă o parte din vină pentru golul înscris de gălățeni în minutul 7. El s-a complicat cu o pasă riscantă către Ovidiu Popescu, care a fost deposedat de Teles, cel care avea să și marcheze apoi;
  2. Lixandru s-a ales și cu „galben” în urma acelei faze, pentru că a protestat vehement, reclamând un presupus fault în atac comis de Teles.

Faptul că Gigi Becali tinde să înlocuiască fundașii cu „galben” este deja de notorietate. Și cel care i-a luat locul pe teren lui Lixandru, Joyskim Dawa, a pățit-o de multe ori.

Tot din Liga 1:

Verdictul lui Adrian Porumboiu: „E de roșu. Acum simte și el ce simțeam eu”

Giovanni Costantino își face praf jucătorii, după înfrângerea cu U Cluj: „Nimeni nu poate accepta așa ceva!”

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”