FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB - PETROLUL

Decizie-șoc la FCSB! Cel mai bun jucător, scos pentru moftul lui Gigi Becali

Articol de - Publicat joi, 02 martie 2023 19:23 / Actualizat joi, 02 martie 2023 19:44

Deși a impresionat în ultimele meciuri, mijlocașul francez Malcom Edjouma (26 de ani) începe ca rezervă partida FCSB - Petrolul.

Mihai Pintilii surprinde înainte de duelul cu Petrolul și a decis să nu-l introducă în echipa de start pe Malcom Edjouma, cel mai în formă jucător al său.

PROMO » Vrei să retrăiești istoria pe 7 mai, la Sevilla? Înscrie-te ACUM într-o experiență extraordinară, alături de Gabi Balint

Cel mai bun jucător de la FCSB, rezervă cu Petrolul

FCSB începe partida cu un mijloc format din Darius Olaru, Adrian Șut și Octavian Popescu, în timp ce Malcom Edjouma a fost lăsat pe banca de rezerve.

În spatele deciziei lui Mihai Pintilii se află dorința lui Gigi Becali de a-i vedea în primul „11” pe Octavian Popescu și Florinel Coman. Patronul FCSB a cerut ca Florinel Coman să joace din primul minut ca extremă stânga, iar Octavian Popescu să fie trecut în linia de mijloc, ca inter.

După ce etapa trecută Octavian Popescu și Malcom Edjouma au jucat ambii din primul minut, ca urmare a absenței lui Andrei Cordea, pentru acest meci Pintilii a decis să-l sacrifice pe francez.

Ultima dată când Edjouma nu a fost titular în Liga 1 a fost pe 12 decembrie, în FCSB - FC Botoșani 1-0, când a intrat la pauză.

Malcom Edjouma, cel mai în formă de la FCSB

Francezul are 22 de partide și 7 goluri în acest sezon, iar în ultimele partide a fost decisiv pentru FCSB. Edjouma a marcat un gol în victoria cu CFR Cluj (1-0), două goluri cu FC Voluntari (2-1) și un gol în egalul cu CSU Craiova (1-1).

FCSB - Petrolul. Echipele de start:

FCSB: Târnovanu - Sorescu, Tamm, Dawa, Radunovic - Olaru, Șut, Oct. Popescu - Cordea, Compagno, Fl. Coman
Rezerve: A. Vlad, Crețu, Miculescu, I. Cristea, Edjouma, Omrani, Ov. Popescu, Oaidă, Pantea
Antrenor: Mihai Pintilii

Petrolul: Vâlceanu - Papp, Meijers, Mathaus - Borța, Purtic, Jair, Budescu, Țicu - Irobiso, Grozav
Rezerve: Leitner, Doua, C. Achim, Seto, Dumitru, Bratu, Tucaliuc, Rădulescu, Bucur
Antrenor: Florin Pîrvu

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”