FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB - POLI IAȘI 4-0

FCSB - POLI IAȘI 4-0 // FOTO Să vină Hajduk! Roș-albaștrii au făcut o partidă excelentă și au umilit-o pe Poli Iași

Articol de GSP - Publicat duminica, 05 august 2018 22:58

FCSB a continuat forma bună arătată cu Rudar Velenje, 4-0, și a bifat duminică seara prima victorie din actuala ediție. Roș-albaștrii au învins-o pe Poli Iași cu 4-0, atingând astfel borna celor 1.200 de victorii în Liga 1.

Poli Iași a fost o adevărată sperietoare pentru roș-albaștri în sezonul trecut: două victorii și un egal în cele 4 meciuri directe, de ajuns pentru ca roș-albaștrii să piardă campionatul. Azi, istoria nu s-a mai repetat. Moldovenii lui Stoican au făcut un meci extrem de modest, iar FCSB a câștigat categoric, 4-0.

Echipa lui Dică a fost periculoasă încă din startul meciului și a ratat câteva ocazii bune, prin Florinel Coman și Tănase.

Deschiderea de scor a venit însă în minutul 24. La capătul unei faze lucrate de Coman și Tănase, ultimul i-a pasat lui Gnohere, care a înscris necruțător.

Ieșenii au fost periculoși pentru prima oară abia în minutul 49. Andrei Cristea a scăpat singur cu Bălgrădean, l-a lobat elegant pe portarul stelist, dar Planici a intervenit miraculos și a respins de pe linia porții.

În loc de 1-1 s-a făcut însă 2-0. În minutul 58, "Bizonul" a fost lansat excelent de Florin Tănase, iar acesta l-a lobat în stil mare pe Cobrea.

40 de goluri
în 92 de meciuri are Gnohere acum în Liga 1

În minutul 86, scorul a căpătat proporții după golul lui Dennis Man, venit după o fază orchestrată de Moruțan. Puștiul venit de la Botoșani a inventat o pasă de geniu, Man a rămas singur cu portarul și a înscris fără emoții.

În ultimul minut a punctat și Olimpiu Moruțan! FCSB a plecat pe un contraatac rapid, Jakolis l-a servit excelent pe Moruțan, care a înscris fără probleme în poarta goală.

FCSB reușește prima victorie din noul sezon, exact rezultatul de care avea nevoie înainte de turul cu Hajduk Split, care se joacă joi, de la 21:45.

În schimb, Poli Iași, una dintre surprizele sezonului trecut, rămâne fără victorie după primele 3 etape.

FCSB - Poli Iași 4-0
Au marcat: Gnohere '24, '58, D. Man '86, Moruțan '90+3
Eliminat: Sanoh '84

Desfășurarea liveTEXT:

Final de meci, FCSB - Poli Iași 4-0.
min.90+3 GOOOL FCSB! Înscrie și Olimpiu Moruțan, în ultimul minut al partidei! FCSB a plecat pe un contraatac rapid, Jakolis l-a servit excelent pe Moruțan, care a înscris în poarta goală
min:90: Trei minute de prelungire sunt dictate pentru repriza secundă
min.86: GOOL FCSB! Man înscrie și el, cu 4 minute înainte de final. Moruțan a inventat o pasă de geniu, Man a rămas singur cu Cobrea și a înscris fără emoții
min.84: Poli Iași rămâne în 10 oameni după ce Sanoh, intrat pe teren în minutul 68, a primit roșu direct din partea lui Radu Petrescu după o intrare extrem de dură asupra lui Momcilovici, care are nevoie de intervenția medicilor
min.84: Florinel Coman ratează o ocazie bună în minutul 74. A driblat un fundaș al ieșenilor, dar a finalizat superficial și Cobrea a intervenit.
min.80: Ocazie uriașă ratată de ieșeni. Centrarea lui Andrei Cristea ajunge norocos la Kizito, care ratează inexplicabil din câțiva metri
min.79: Harlem Gnohere, autorul "dublei" din meciul de azi, părăsește terenul, fiind înlocuit cu Antonio Jakolis
min.76: Încă o schimbare la FCSB. Iese Mihai Pintilii, intră Ovidiu Popescu
min.74: Ieșenii sunt periculoși, cu 15 minute înainte de finalul meciului. MIhalache prinde un șut din prima din interiorul careului, Bălgrădean respinge în față, dar pericolul e îndepărtat de apărarea roș-albaștrilor
min.67: La faza imediat următoare, FCSB a ratat o ocazie imensă. Moruțan a creat prima ocazie importantă de gol, l-a angajat ideal pe Florinel Coman, al cărui șut a fost respins de Cobrea în corner
min.67: Andrei Cristea execută o lovitură liberă de la 25 de metri, Bălgrădean reține în doi timpi și își pune echipa pe contraatac
min.64: Dică ia decizia să-l trimită în teren pe Moruțan. Acesta intră în locul lui Florin Tănase, cel care a pasat la ambele goluri ale lui Gnohere
min.58: GOOL FCSB! Roș-albaștrii își majorează avantajul în minutul 58. Florin Tănase îl lansează excepțional pe Gnohere, francezul îl lobează cu mult stil pe Cobrea și majorează avantajul roș-albaștrilor
min.49: Ocazie uriașă ratată de Poli Iași în startul reprizei secunde. Andrei Cristea a scăpat singur cu Bălgrădean după o ezitare a lui Bălașa, atacantul îl lobează pe portarul stelist, dar Planici respinge miraculos de pe linia porții
min.46: A început repriza secundă!

Pauză pe Arena Națională, FCSB e în avantaj, 1-0
min.42: Alexandru Zaharia șutează periculos de la 20 de metri, Bălgrădean plonjează și reține fără probleme
min.35: Din cornerul rezultat, FCSB își crează o nouă ocazie importantă. Florin Tănase a reluat cu capul, Cobrea a respins senzațional în corner
min.34: Ratare imensă a lui Gnohere! Cioinac a pierdut nepermis o minge în propria jumătate, a fost deposedat de Pintilii, care i-a pasat ideal lui Gnohere. Francezul a șutat cu dreptul din careu, mingea l-a lovit în umăr pe Cobrea și s-a dus în corner
min.24: GOOL FCSB! Roș-albaștrii deschid scorul după un atac prelungit, construit de Florinel Coman și Florin Tănase. Ultimul l-a găsit excelent pe Gnohere, care a interceptat mingea și a înscris nemilos din 7 metri
min.23: Romario Benzar prinde un șut bun de la 24 de metri, mingea se duce puțin pe lângă poartă
min.22: Florinel Coman îi pasează inspirat înapoi lui Lucian Filip, care prinde un șut superb de la 20 de metri. Corbea plonjează și respinge în corner
min.16: Ieșenii atacă pentru prima oară mai elaborat și obțin primul lor corner din meci. Execută Andrei Cristea, dar Laurențiu Rus întârzie întâlnirea cu mingea
min.10: Steliștii au început bun de meci și ratează o nouă ocazie. Florin Tănase e angajat excelent, scapă singur cu Cobrea, dar e blocat în ultimul moment de portarul ieșenilor
min.7: Gnohere șutează plasat de la 16 metri, mingea se duce pe lângă poartă
min.6: Prima ocazie a partidei vine în minutul 6. Florinel Coman primește o pasă excelentă de la Tănase, dar șutează de la 7 metri puțin pe lângă poartă
min.1: Gnohere se resimte în urma unui duel aerian cu Mihalache. Jocul e întrerupt și reluat după aproximativ 50 de secunde, timp în care "Bizonul" a primit îngrijiri medicale
min.1: A început meciul! Atmosfera de pe Arena Națională e una dezolantă, doar 3 mii de spectatori fiind prezenți pe cel mai mare stadion al țării

Echipele de start:

FCSB: Bălgrădean - Benzar, Planic, Bălaşa, Momcilovic - Pintilii, L. Filip - Man, Tănase, Fl. Coman - Gnohere
Rezerve: Vlad, Moruțan, Morais, Jakolis, Popescu, Daniel Benzar, Qaka
Antrenor:  Nicolae Dică

Poli Iași: A. Cobrea - Mihalache, Frăsinescu, Chelaru - L. Rus, Cioinac, Flores, Panțâru - Zaharia, Sin, A. Cristea
Rezerve: Rusu - Mihăescu, P. Petre, Mimoun, Luwaga, Sanoh, C. Ștefănescu
Antrenor:   Flavius Stoican

Arbitru: Radu Petrescu / A1: Mircea Grigoriu / A2: Vladimir Urzică / Observator: Cornel Fecioru