FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB - SEPSI 1-1

A oprit mania lui Becali! Edi Iordănescu, prima schimbare majoră la FCSB

Articol de - Publicat luni, 23 august 2021 22:30 / Actualizat marti, 24 august 2021 01:39

FCSB - Sepsi 1-1 | Pentru prima dată în acest sezon, roș-albaștrii nu au schimbat la pauză.

Toate detaliile despre FCSB - Sepsi 1-1, AICI

FCSB are în sfârșit un „principal” care stă pe bancă. Edi Iordănescu a decis ca la pauza meciului cu Sepsi, când tabela arăta 0-1, să nu înlocuiască niciun titular. Premieră absolută în acest sezon la FCSB!

În primele 7 meciuri ale stagiunii, Becali s-a distrat cu hotărârile tactice și a tratat soarta echipei ca pe un joc de Football Manager.

FCSB - Sepsi | Edi Iordănescu a întrerupt mania lui Gigi

Deși patronul a apelat la 15 modificări între reprize, efectul lor a fost unul minor. Doar un gol și o pasă decisivă au reușit până acum fotbaliștii intrați pe teren la FCSB încă din primul minut al părții secunde, aducând în zestrea roș-albaștrilor 3 puncte

Și indexul InStat confirmă impactul redus al deciziilor haotice de la palat. În medie, jucătorii înlocuiți după 45 de minute au fost evaluați de firma de monitorizare cu un indice de 217,8, față de 226, indexul din dreptul fotbaliștilor veniți de pe bancă.

Sepsi 1-1 (0-1)--

Până la venirea lui Edi Iordănescu, FCSB era singura echipă din acest campionat care în fiecare etapă apelase la cel puțin o înlocuire în startul reprizei a doua!

Becali n-a mai așteptat pauza cu UTA

În afara acestor 15 înlocuiri, a existat un moment incredibil în meciul cu UTA. Venită după eliminarea rușinoasă din Conference League, vicecampioana a început rău partida de la Arad, fiind condusă cu 0-1 din minutul 20.

În consecință, Becali a schimbat în minutul 34 nu mai puțin de 3 jucători: i-a introdus în teren pe Darius Olaru, Andrei Cordea și Valentin Crețu, pedepsindu-i pe Răzvan Oaidă, Iulian Cristea, respectiv Andrei Dumiter.

6 luniau trecut de la ultimul meci din L1 în care FCSB a efecutat prima înlocuire în repriza a doua, 1-0 cu Dinamo (3 februarie 2021)

FCSB - Sepsi | Echipele de start

FCSB: Vlad - V. Crețu, Vinicius, I. Cristea, Radunovic - Oct. Popescu, Ov. Popescu, Olaru - Cordea, Tănase, Fl. Coman
Rezerve: Straton, Miron, Haruț, I. Stoica, Perianu, Oaidă, Dumiter, Musi, Mamut
Antrenor: Edward Iordănescu

Sepsi: Niczuly - Dimitrov, Ninaj, B. Mitrea, Tamas - Aganovic, Fofana, Păun - Golofca, Bojic, Ștefănescu
Rezerve: Began, Tincu, Botorok, Ashkovski, Chunchucov, Ispas, Gonzales, Dumitrescu, Barbut
Antrenor: Leo Grozavu

Citește mai multe știri despre FCSB:

Halucinant: cum a ratat FCSB transferul unui puști-minune. Tatăl, jignit de președintele clubului lui Becali: „Vi se pare normal să ne spună asta?!”

Pică transferul lui Moruțan în Danemarca? Gigi Becali s-a răzgândit iar în privința prețului: cât cere FCSB pentru mijlocașul care valora 3 milioane acum o săptămână