FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB - VIITORUL 3-0

FCSB - VIITORUL 3-0. VIDEO + FOTO Start vijelios pentru băieții lui Toni Petrea! Roș-albaștrii și-au făcut norma de 3 goluri pe meci

FCSB a câștigat meciul cu Viitorul, scor 3-0, și are un start perfect de sezon. +28   FOTO
FCSB a câștigat meciul cu Viitorul, scor 3-0, și are un start perfect de sezon.

Articol de - Publicat duminica, 30 august 2020 12:00 / Actualizat duminica, 30 august 2020 23:00

FCSB a surclasat-o pe Viitorul, scor 3-0, și are un start perfect de sezon. Roș-albaștrii nu și-au lăsat adversara să miște în front.

Vezi AICI programul etapei #2 din Liga 1

FCSB a câștigat al treilea meci al sezonului, toate fără gol primit, toate cu același scor, 3-0. Dacă în prima etapă a existat scuza adversarului nepregătit, Astra având probleme de tot soiul, iar în turul I din Europa League s-a spus că o echipă din Armenia, Shirak, nu poate opune rezistență, trupa lui Toni Petrea a îndepărtat orice dubiu astăzi.

+24 FOTO

FCSB a surclasat-o pe Viitorul

Cu un pressing ucigător din primul până în ultimul minut, FCSB a predat o lecție de fotbal. Singurul care a evitat un scor-fluviu a fost portarul Valentin Cojocaru. Gazdele au deschis scorul în minutul 2. Dennis Man a ridicat capul și l-a găsit ideal pe Florin Tănase, in interiorul careului de 16 metri. FCSB a presat și a ratat în continuare.

Reușita de 2-0 a venit în minutul 50. La o fază fixă, apărătorii Viitorului s-au încurcat, mingea a fost trimisă în Mladen, iar din căpitan a intrat în poartă. Rezultatul final a fost stabilit de Vînă, în primul minut de prelungire. FCSB are punctaj maxim după runde, la fel ca FC Botoșani și CS Universitatea Craiova. Ruben Barrera a strâns doar un punct după două meciuri.

Clasament Liga 1:

FINAL. FCSB - Viitorul 3-0

FCSB - Viitorul, echipe de start:

FCSB: A. Vlad - V. Crețu, I. Cristea, Miron, I. Panțîru - Moruțan, Ov. Popescu, Fl. Tănase - D. Man, Sg. Buș, Fl. Coman
Rezerve: R. Ducan - Ad. Petre, I. Vînă, Buziuc, R. Ion, Perianu, D. Olaru, A. Pandele, Ov. Horșia
Antrenor: Toni Petrea

• Singura modificare efectuată de Petrea față de meciul cu Shirak, din turul I preliminar al Europa League, este Moruțan în locul lui Olaru.

Viitorul: Cojocaru - R. Boboc, Mladen, V. Ghiță, Martinez Ortega - C. Matei, Casap - G. Ganea, A. Chițu, Al. Mățan - Luckassen
Rezerve: Căbuz - Dussaut, A. Georgescu, A. Ciobanu, G. Iancu, V. Fernandez, Bodișeteanu, Artean, L. Munteanu
Antrenor: Ruben Barrera

• Fundașul Ángel Martínez Ortega (28 de ani) și atacantul Kevin Luckassen (27 de ani) debutează la Viitorul)

Stadion: Arena Națională
Arbitru: Ovidiu Hațegan (Arad) / Asistenți: Octavian Șovre (Satu Mare), Sebastian Gheorghe (Suceava)

FCSB - VIITORUL. VIDEO Toni Petrea vrea mai mulți jucători la națională: „Avem fotbaliști de valoare!”

Gică Popescu, atac furibund: „Ce, stau la mâna DSP-ului?!” + „Cei de la UEFA vor să își bată joc de noi!”