FOTBAL  »  Superliga  »  FCU CRAIOVA - CFR CLUJ 0-2

VIDEO Mai bagă o fisă? FCU Craiova pierde și cu Trică, CFR continuă goana spre titlu! Clasamentul ACUM

CFR Cluj a învins-o pe FCU Craiova, scor 2-0, în prima etapă a returului din Liga 1.

Articol de GSP - Publicat sambata, 20 noiembrie 2021 22:20 / Actualizat sambata, 20 noiembrie 2021 22:29

Programul complet al etapei #16

Deși a declarat înainte de joc că doar victoria îl mulțumește, Eugen Trică, noul antrenor al alb-albaștrilor, nu a fost confirmat în teren de elevii lui, care au avut o prestație apatică.

FCU Craiova - CFR Cluj 0-2. Eugen Trică pierde primul joc de la revenire

Prima faza încinsă a coincis cu primul moment în care banca CFR-ului a erupt. După un carambol în careul oltenilor, mingea a căzut pe brațul lui Baeten:

„Centralul” Istvan Kovacs a lăsat jocul să continue.

Apoi, Gajic a deviat în ultimul moment șutul trimis de Omrani (12).

Jocul anost din prima parte putea produce un gol totuși, dacă Debeljuh ajungea la centrarea expediată de Omrani (44).

Claudiu Bălan putea da lovitura în partea secundă, numai că Hindrich i-a anulat execuția din careu (60).

5 minute mai târziu, CFR a deschis scorul. Combinație superbă Omrani - Deac, finalizare cu capul Sigurjonsson, jucător introdus la pauză de Dan Petrescu.

Până la final, Deac a asigurat a 4-a victorie la rând a ardelenilor în campionat, iar Claudiu Bălan a lovit bara și a trecut astfel pe lângă golul de onoare al gazdelor.

70 de goluriși 75 de pase decisive are Deac pentru CFR în toate competițiile

3 antrenoria avut FCU Craiova în actuala stagiune. Toți, inclusiv Trică, au pierdut meciul de debut

0-52este raportul sezoanelor strânse în Liga 1 la startul campionatului de către jucătorii folosiţi în formulele de start de către FCU Craiova, respectiv CFR - arată o cifră descoperită de Liviu Manolache, statisticianul Gazetei

Clasamentul actualizat din Liga 1

FINAL. FCU Craiova - CFR Cluj 0-2

FCU Craiova 1948 - CFR Cluj: echipele de start

FCU CRAIOVA: Mogoșanu - Paramatti, Kovacic, Gajic, Huyghebaert - Asamoah, Albu, Baeten - Sidibe, Cl. Bălan, Ondaan
REZERVE: R. Popa, Negru, Bușu, V. Achim, Pop, Marquet, Raicea, Bauza, Compagno
ANTRENOR: Eugen Trică

CFR CLUJ: Hindrich - Manea, Graovac, A. Burcă, Camora - Bordeianu, Boateng, Deac - Omrani, Debeljuh, Sacko
REZERVE: Letica, Fl. Ștefan, R. Bălan, Bouhenna, Culio, Sigurjonsson, Păun, Chipciu, Costache
ANTRENOR: Dan Petrescu

Stadion: „Ion Oblemenco”
Arbitru: Kovacs Istvan (Carei) / A1: Marinescu Vasile (Bucureşti), A2: Artene Ovidiu (Vaslui)