FOTBAL  »  Superliga  »  FCU CRAIOVA - CS MIOVENI

FCU Craiova 1948 - CS Mioveni 1-1, în etapa #3 din play-out. CS Mioveni nu a fructificat superioritatea numerică avută în fața oltenilor încă din minutul 8

FCU Craiova 1948 - CS Mioveni, în etapa #3 din play-out, live

Articol de GSP - Publicat vineri, 01 aprilie 2022 16:31 / Actualizat vineri, 01 aprilie 2022 20:00

Prima partidă din Liga 1 după pauza oferită de meciurile echipei naționale, s-a jucat în Bănie, acolo unde FCU Craiova și CS Mioveni au remizat, scor 1-1, în etapa #3 din play-out.

Oaspeții au deschis scorul în minutul 59, iar oltenii au reușit egalarea în minutul 88, în ciuda faptului că au jucat din minutul 8 în inferioritate numerică. Diallo a văzut direct „roșu”.

Programul complet din play-out AICI!

Începutul duelului a fost unul intens. Oaspeții au bifat prima ocazie a întâlnirii după doar trei minute de joc. Rusu, golgeterul celor de la CS Mioveni, și-a încercat șutul din întoarcere, dar Popa a fost la post și a interceptat balonul fără emoții.

Faze controversate în careul lui FCU Craiova » CS Mioveni a cerut penalty în două rânduri
FCU CRAIOVA - CS MIOVENI

Început incendiar în Bănie la partida FCU Craiova – CS Mioveni » Eliminare directă în minutul 8

Atmosfera a devenit încinsă în minutul 8, atunci când s-a rupt echilibrul numeric în teren. Fundașul central al oltenilor, Bradley Diallo, a fost trimis la vestiare de centralul Istvan Kovacs, după ce a văzut cartonașul roșu direct în urma unui fault asupra lui Bogdan Rusu din postura de ultim apărător.

Istvan Kovacs a întrerupt partida de la Craiova din cauza scandărilor xenofobe ale fanilor olteni

Eliminarea lui Diallo a creat furie în tribunele stadionului, acolo unde fanii olteni, nemulțumiți de decizia arbitrului, au lansat scandări xenofobe la adresa acestuia, fapt ce l-a determinat pe Kovacs să oprească temporar jocul.

În inferioritate numerică, elevii lui Nicolo Napoli au trecut pe lângă deschiderea scorului. Baeten (19), din pasa lui Bălan, a fost aproape să puncteze pentru olteni, dar șutul expediat de belgian a trecut peste poarta lui Popescu.

Antrenorul gazdelor nu a mai așteptat pauza pentru a efectua prima schimbare, iar Claudiu Bălan i-a cedat locul în teren lui Sorin Bușu.

Mioveni, în superioritate numerică, a preluat frâiele partidei, iar până la intrarea la vestiare a irosit mai multe ocazii uriașe de a fi la conducere pe tabelă.

Rusu (38), din dreptul punctului cu var, a înălțat balonul în peluza oltenilor. Trif (42), rămas singur cu Robert Popa, i-a încercat acestuia reflexul, neizbutind să introducă mingea în ațe.

În minutele adiționale ale primei părți, tot Mioveni a fost periculoasă, dar Huyghebaert s-a opus șutului lui Rusu, iar cele două formații au mers la egalitate la vestiare.

Penalty refuzat în FCU Craiova - CS Mioveni

Actul secund a început cu o fază controversată la poarta lui Popa. Radu Negru (49) l-a ținut în careu pe Răzvan Trif, dar centralul Kovacs nu a arătat punctul cu var, în ciuda solicitării fotbalistului argeșenilor.

În cele din urmă, CS Mioveni a deschis scorul. Popa, cel care își salvase echipa în nenumărate rânduri în prima parte, a ieșit târziu pe centrare și a scăpat mingea direct în piciorul lui Dumitriu (59), care nu i-a mai iertat pe olteni, punctând pentru 1-0.

Compagno (69) a încercat egalarea, dar a fost surprins de pasa primită de la Van Durmen. Dumitriu (84) a vrut să semneze dubla, cu șut din afara careului, dar Popa a reținut.

Craiova a reușit golul nesperat al egalării

Craiova a dat lovitura finală în minutul 88, Huyghebaert restabilind egalitatea pe tabelă, după ce oltenii jucaseră încă din minutul 8 în inferioritate numerică.

Popa a fost aproape să își îngroape echipa în final, dar s-a terminat 1-1, oaspeții scăpând printre degete succesul ce părea securizat.

Clasament play-out, după FCU Craiova - CS Mioveni 1-1

FCU Craiova 1948 - CS Mioveni 1-1

300a fost meciul pe care l-a bifat Vlad Achim în Liga 1. Este al 151-lea jucător din istoria campionatului care intră în „Clubul Leretter"

2000 de spectatoriau fost în tribune la partida FCU Craiova - CS Mioveni

FCU Craiova 1948 - CS Mioveni, echipele de start

FCU Craiova: Popa – Negru, Kovacic, Diallo, Huyghebaert – Baeten, Asamoah, Achim, Van Durmen – Bălan, Compagno
Rezerve: Paramatti, Bușu, D. Albu, Blidar, Popa, C. Albu, Marquet, Sidibe
Antrenor: Nicolo Napoli

CS Mioveni:  I. Popescu – Al. Iacob, Scarlatache, Garutti – Rădescu, Trif, L.Dumitru, Lixandru, Șerbănică – Buziuc, Rusu
Rezerve: Ducan, Burnea, Blănaru, Vereș, Voinea, Tomczyk, Coșereanu, Panait, Oancea
Antrenor: Alexandru Pelici

Stadion de Fotbal pentru municipiul Craiova
Arbitru: Kovacs Istvan (Carei) / A1: Marinescu Vasile (Bucureşti), A2: Cerei Alexandru (Cluj-Napoca)

Gata cu rivalitatea! » Dinamo susține reprezentantul FCSB-ului pentru un loc în Comitetul Executiv: „Are toate calitățile!”

VIDEO Mitriță e dorit în Liga 1! Antrenorul confirmă: „Da, clar! Îl cunosc foarte bine”