FOTBAL  »  Superliga  »  FCU CRAIOVA - CSU CRAIOVA 1-2

VIDEO + FOTO CS Universitatea Craiova câștigă derby-ul cu 3 penalty-uri de pe „Ion Oblemenco” » Clasamentul ACUM

FCU Craiova 1948 - CS Universitatea Craiova, în etapa #4, live +5   FOTO
FCU Craiova 1948 - CS Universitatea Craiova, în etapa #4, live

Articol de , , - Publicat duminica, 07 august 2022 23:39 / Actualizat duminica, 07 august 2022 23:44

CS Universitatea Craiova a învins-o pe FCU Craiova, scor 2-1, în derby-ul rundei cu numărul 4 din Liga 1.

Albaștrii, FCU Craiova, și albii, CS Universitatea Craiova, au demonstrat că în partidele orgoliilor contează pragmatismul. Și nervii tari. Și șansa. Să fii omul potrivit la locul potrivit. Echipa lui Marius Croitoru a fost mai artistică în prima jumătate de oră, purtată pe brațe și de rezultatele startului de sezon, și de emulația din jurul ei, dar formația lui Laszlo Balint a fost cinică și neiertătoare.

Adrian Mititelu jr., dezlănțuit: „Un penalty care nu există” + atac vehement la adresa lui Istvan Kovacs
FCU Craiova - CSU Craiova

CS Universitatea Craiova, victorie în derby-ul cu FCU Craiova

Dacă ocaziile, și mai ales ratările și lufturile, au fost împărțite în prima parte, gazdele serii au fost bulversate de două faze. Practic, elevii lui Croitoru și-au aruncat toată munca la gunoi. Contrar situației din teren.

La limita careului, dar puțin înăuntru, Van Durmen a făcut un fault stupid asupra lui Markovic în minutul 37. VAR a indicat penalty, logic, apărătorul albaștrilor i-a luat piciorul stâng atacantului advers. Andrei Ivan (41) s-a remarcat la penalty, cu toate că Popa primise indicații prețioase de la Compagno.

Greșeala a atras o alta, o imprudență taxată fără milă. Tot dintr-o fază ce nu anunța mare deranj. În prelungirile primei părți, Hanca a bătut o lovitură liberă, mingea l-a lovit în brațul ridicat pe Bahassa, "centralul" Kovacs a fost aproape de fază și a pus din nou mingea pe punctul cu var. Hanca (45+3) a tras cu ciudă, apoi i-a întărâtat pe rivali!

Partea secundă a debutat cu două minute în care jucătorii au privit torțele aruncate de ultrașii gazdelor. Gestul s-a repetat și în minutul 59. De această dată, Istvan Kovacs a decis să trimită fotbaliștii la vestiare. A urmat un joc de luptă, multe cartonașe galbene în tabăra oaspeților.

23.211 de spectatoriau asistat la derby-ul de pe „Ion Oblemenco”

Plasa porții a mai fost scuturată o dată, în minutul 72, tot din penalty. Andrea Compagno, italianul din lotul lui Croitoru, a transformat.

Cele două reprezentante ale Craiovei sunt vecine de clasament. CS Universitatea este pe 9, cu 5 puncte, iar FCU îi suflă în ceafă, pe 10, cu 4 puncte.

FINAL » FCU Craiova 1948 - CS Universitatea Craiova 1-2

• Au marcat: Compagno '70 (pen.) / A. Ivan '41 (pen.), Hanca '45+3 (pen.)
  • Click AICI pentru statistici!
  • VIDEO cu cele mai importante faze
  • În minutul 59, Istvan Kovacs a trimis cele două echipe la vestiare, din cauza torțelor aruncate în teren de ultrașii gazdelor. Meciul a fost reluat după aproximativ 10 minute.

FCU Craiova 1948 - CS Universitatea Craiova, echipe de start:

FCU Craiova: R. Popa - R. Negru, Duarte, Paramatti, Huyghebaert - Asamoah, V. Achim - Baeten, Bahassa, Van Durmen - Compagno
Rezerve: S. Mogoșanu - R. Grigore, G. Enache, Dr. Albu, Sidibe, Marquet, Chițu, Cl. Bălan, G. Iancu
Antrenor: Marius Croitoru

CS Universitatea Craiova: Lazar - Martic, Papp, Da Silva, N. Bancu - Mateiu, Al. Crețu - Hanca, Baiaram, A. Ivan - Markovic
Rezerve: I. Popescu - Șt. Vlădoiu, Căpățînă, Screciu, Vătăjelu, Roguljic, Cîmpanu, Koljic, Rivaldinho
Antrenor: Laszlo Balint

Stadion de Fotbal pentru municipiul Craiova
Arbitru: Kovacs Istvan (Carei) / A1: Marinescu Vasile (Bucureşti), A2: Artene Ovidiu (Vaslui) / Arbitru VAR: Popa Cătălin (Piteşti), Arbitru AVAR: Ghinguleac Radu Adrian (Bucureşti)

Istvan Kovacs a trimis echipele la vestiare! Ultrașii și-au făcut de cap în repriza secundă din FCU - CS Universitatea
Istvan Kovacs, corectat de VAR » Arbitrul nu văzuse un penalty clar în derby-ul Craiovei, dar a dictat apoi unul care n-a fost