FOTBAL  »  Superliga  »  FCU CRAIOVA - FC BOTOȘANI

VIDEO După FCSB, FCU Craiova o „curentează” și pe FC Botoșani » Primă repriză de vis în Bănie! Clasamentul ACUM

FCU Craiova, aflată pe loc de baraj, a învins-o cu 3-2 pe FC Botoșani FOTO: facebook.com/FCUniversitateaOFFICIAL +12   FOTO

Articol de GSP - Publicat joi, 10 februarie 2022 18:55 / Actualizat joi, 10 februarie 2022 19:07

Rezultat neașteptat în Bănie: FCU Craiova, aflată pe loc de baraj, a învins-o cu 3-2 pe FC Botoșani, ocupanta locului 4.

AICI, programul și rezultatele etapei 25 din Liga 1

Jucătorul dorit de Becali a comis-o: eroare uriașă în primul meci al zilei din Liga 1
FCU Craiova - FC Botoșani

FCU Craiova - FC Botoșani 3-2: meci superb în Bănie

Prima repriză din Bănie, ca un meci bun de box! Bălan a spart gheața cu o execuție simplă, printre picioarele portarului Pap (15). Botoșani a egalat imediat, după un triunghi de efect Edjouma - Braun - Roman II (17).

Craiova a preluat din nou conducerea cu ajutorul lui Dawa, care i-a oferit un „assist” involuntar lui Bauza (22). Până la urmă, egal la pauză. A comis-o și Popa, goalkeeperul gazdelor. A respins în Diallo, mingea a ajuns la Roman - „dublă” (41).

În repriza a doua a plouat cu ocazii. Dican, Sidibe, Dawa și Roman II n-au mai găsit drumul spre gol.

L-a găsit, în schimb, Compagno, abia intrat pe teren. Italianul i-a „judecat” pe Dican și Pap (78) și a adus toate cele 3 puncte alb-albaștrilor, resuscitați de revenirea lui Napoli pe bancă (două victorii, un egal și o înfrângere).

700 de suporteriau asistat la meciul dintre FCU Craiova și FC Botoșani

Cum stau FCU Craiova și FC Botoșani în clasament

FCU Craiova, 26 de puncte, e pe 13 acum în Liga 1, la 14 lungimi distanță de primul loc direct retrogradabil, ocupat de Dinamo. FC Botoșani rămâne pe 4, cu 41 de puncte.

FINAL » FCU Craiova - FC Botoșani 3-2

FCU Craiova - FC Botoșani » Echipele de start

FCU CRAIOVA 1948: 31. R. Popa - 2. Negru, 4. Kovacic, 13. Diallo, 23. Bușu - 6. Vl. Achim, 77. Asamoah - 51. Sidibe, 10. Bauza, 30. Van Durmen - 9. Cl. Bălan
Rezerve: 1. Mogoșanu, 3. Paramatti, 8. Dr. Albu, 15. Al. Blidar, 16. Vl. Pop, 27. Ondaan, 33. Compagno, 88. Marquet
Antrenor: Nicolo Napoli

FC Botoșani: 1. Ed. Pap - 47. Braun, 2. Haruț, 5. Dawa, 30. Țigănașu - 6. Dican, 18. Edjouma, 67. Ed. Papa - 8. Tîrcoveanu, 20. M. Roman II, 17. Jaja Silva
Rezerve: 22. M. Contra, 19. Patache, 32. Șeroni, 3. Neciu, 21. D. Croitoru, 24. Mailat, 28. Fili, 11. M. Roman I, 42. Lupeta
Antrenor: Marius Croitoru

Stadion de Fotbal pentru municipiul Craiova
Arbitru: Barbu Marian (Făgăraş) / A1: Orbuleţ Mircea (Bucureşti); A2: Danşa Ciprian Florin (Satu Mare)