FOTBAL  »  Superliga  »  ASTRA - FC VASLUI 1-0

FOTO Gafa sezonului: Cerniauskas s-a făcut de rîs în meciul cu Astra

Gafa incredibila a lui Cerniauskas (captura digisport) +2   FOTO
Gafa incredibila a lui Cerniauskas (captura digisport)

Articol de GSP - Publicat luni, 24 octombrie 2011 00:00 / Actualizat luni, 24 octombrie 2011 22:39

Portarul lituanian al echipei FC Vaslui, Vytautas Cerniauskas, a devenit omul negru pentru echipa lui Viorel Hizo după ce a făcut gafa sezonului în meciul din deplasare cu Astra Ploieşti. S-a terminat 1-0 pentru Astra!

După 85 de minute în care a scos tot ce a fost cadrat pe poarta sa şi a salvat-o pe Vaslui de la mai multe goluri aproape sigure, portarul a gafat incredibil şi le-a făcut cadou golul victoriei prahovenilor. În minutul 86, la centrarea greşită lui Ţigănaşu, goalkeeperul a ieşit încrezător în întîmpinarea balonului, dar l-a scăpat printre picioare.

Momentul în care mingea a intrat în poartă l-a găsit pe Şumudică cu braţele în aer, apoi antrenorul Astrei s--a întors către banca oaspeţilor, către prietenii săi Viorel Hizo şi Constantin Zotta, şi a ridicat degetul spre cer.

Vezi mai jos imagini cu gafa lui Cerniauskas!