FOTBAL  »  Superliga  »  STEAUA - SPORTUL 4-1

FOTO Hattrick de pase! » Tatu a condus Steaua spre o victorie categorică în faţa Sportului (4-1)

Steaua - Sportul +47   FOTO
Steaua - Sportul

Articol de GSP - Publicat duminica, 08 aprilie 2012 00:00 / Actualizat duminica, 08 aprilie 2012 23:20

Steaua a egalat astăzi Dinamo în clasament după ce a trecut la pas de Sportul Studenţesc, scor 4-1.

Steaua a început ca din puşcă meciul, reuşind să marcheze de două ori în primele zece minute. Tatu l-a servit perfect pe Bălan în minutul 8, care a împins balonul în poarta goală din 6 metri. Peste două minute a venit rîndul lui Tibi Bălan să ia rolul pasatorului, centrînd la reuşita din voleu a lui Rusescu.

Apoi steliştii au început să se joace cu ocaziile, Chipciu, Rusescu şi Geraldo trecînd pe lîngă gol. A treia reuşită avea să pice în minutul 35, cînd Tănase a primit o nouă pasă de gol de la Tatu şi l-a executat pe Cezar Lungu. Sportul a revenit pe tabelă în repriza a doua, Stelian Stancu profitînd de o eroare a lui Stanca (66).

Între timp, Tatu a început să se joace cu ocaziile, ratînd trei situaţii mari de a marca. Şi-a spălat păcatele cu o nouă pasă de gol, de data aceasta pentru Chipciu (77).

Brazilianul a părăsit terenul în minutul 80, fiind huiduit de puţinii spectatori aflaţi pe stadionul din Ghencea. Totuşi, Tatu a fost chemat să salute galeria.

Cu această victorie, Steaua egalează Dinamo la puncte şi se află la numai cinci lungimi de CFR Cluj. Campionatul încă se joacă.