FOTBAL  »  Superliga  »  VIITORUL - FCSB

FOTO Jucătorii de la FCSB au cerut două penalty-uri! Părerea specialistului: "Trebuia dată lovitură de la 11 metri"

Captură TV Dolce Sport +6   FOTO
Captură TV Dolce Sport

Articol de GSP - Publicat sambata, 09 septembrie 2017 20:57

Jucătorii lui Nicolae Dică au cerut o lovitură de pedeapsă în minutul 16 al întâlnirii cu FC Viitorul, după o minge atinsă cu mâna de Mladen.

Fotbalistul Viitorului a preluat mingea centrată de pe partea stângă de Budescu, iar apoi a atins-o cu mâna, însă arbitrul George Găman a considerat că fotbalistul n-a comis nicio infracțiune și a lăsat jocul să continue.

vlcsnap 2017 09 09 20h51m37s213

În minutul 17, roș-albaștrii au cerut o altă lovitură de pedeapsă după ce Budescu a pătruns în careu și a fost ținut de Dani Lopez. Fotbalistul de la FCSB a căzut, însă arbitrul central a considerat că a simulat și i-a acordat lui Budescu cartonașul galben.

Dan Lăzărescu, fostul mare arbitru, a comentat la TV Dolce Sport faza și spune că trebuia să se dicteze lovitură de la 11 metri: "Eu cred că trebuia dat penalty la Budescu. Adversarul îl ține pe Budescu 3-4 metri. E o ținere foarte clară".