FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO - VIITORUL 1-2

FOTO şi VIDEO Dinamo - Viitorul 1-2 » Dezastru pentru "cîini" în primul meci din 2014, debut de coşmar pentru Cioinac!

Articol de GSP - Publicat duminica, 23 februarie 2014 00:00 / Actualizat duminica, 23 februarie 2014 20:55

Cu o asistenţă record în tribune, 11.000 de spectatori, Dinamo nu a reuşit să învingă Viitorul în primul meci din 2014. Puştii lui Hagi s-au impus cu 2-1 în Ştefan cel Mare.

Desfăşurarea liveTEXT

Dinamoviştii au deschis repede scorul, la chiar prima fază de poartă a meciului din Ştefan cel Mare. Plecat pe un contraatac 4 contra 3, Laurenţiu Rus a centrat bine de pe partea dreaptă, iar Ţucudean a trimis mingea în plasă cu un şut în forţă (7).

Mitriţă pare "motorul" echipei conduse de Bogdan Argeş Vintilă, dar acţiunile sale sunt blocate pe rînd de Thicot şi Steliano Filip (11, 16).

Cea mai mare ocazie a Viitorului a venit în minutul 19, cînd Mitriţă l-a depăşit din nou pe Steliano Filip, mingea a ricoşat la Benzar, care a şutut în bară!

Nicolae Dică execută foarte bine loviturile de la colţ, iar reluarea lui Mitrea, cu capul, din minutul 23 le-a dat emoţii dinamoviştilor. Mitriţă a centrat din nou bine în minutul 37, dar Dragoş Grigore a respins, iar "cîinii" au intrat cu avantaj la pauză.

Benzar l-a încercat din nou pe Naumovski cu un şut din marginea careului, dar portarul dinamovist a respins (52). La faza imediat următoare, Mitrea loveşte din nou bine balonul cu capul, după un corner executat de Dică, dar goalkeeper-ul "cîinilor" este din nou la post.

Gavra a încercat să-l surprindă pe Naumovski tot cu un şut de la distanţă, dar portarul a reuşit să se replieze şi să reţină mingea (55).

Centrarea lui Ţucudean este respinsă slab de Mitrea, dar Rus nu reuşeşte să trimită în poartă (60).

Ţucudean a avut o mare ocazie în minutul 75, după ce a fost deschis perfect de Boubacar, dar Buzbuchi a ieşit din poartă şi a reuşit să-i fure mingea atacantului dinamovist.

Presiunea Viitorului a dat roade abia în minutul 80. Gavra a pătruns în careu, l-a driblat pe Dragoş Grigore, dar şutul său a fost respins de Naumovski spre Cioinac, care a trimis mingea în propria poartă.

Dinamoviştii nu au reuşit să dea o replică consistentă după egalare şi Viitorul continuă să fie echipa mai periculoasă. Cioinac l-a faultat în careu pe Mitriţă, Istvan Kovacs a acordat lovitură de la 11 metri, pe care Larie a transformat-o (89).

Susţinuţi de peste 11.000 de fani din tribune, dinamoviştii nu au reuşit să-şi creeze nici o fază periculoasă pe final, iar Viitorul s-a impus cu 2-1.

Echipele de start:

Dinamo: Naumovski - L. Rus, Grigore, Thicot, Filip - C. Matei, Boubacar, I. Şerban, D. Rotariu - Ţucudean, Bilinski
Rezerve: Bălgrădean, Bărboianu, Grecu, Cioinac, Elton, Velici, J. Thomas
Antrenor: Flavius Stoican

Viitorul: Buzbuchi - Puţanu, Larie, Mitrea, Toşca - Daminuţă, Benzar - Mitriţă, N. Dică, Fl. Tănase - Axente
Rezerve: Balauru, Gavra, I. Năstăsie, Ţîru, R. Marin, Cîrstocea, Vînă
Antrenor: Bogdan Argeş Vintilă

La EURO GSP, Pițurcă a prevăzut finala Champions League și dă de pământ cu 3 „grei” ai vremurilor noastre: „Au fost PANARAME!”

„E foarte grav ce a spus Șucu!” » A „citit” ce se întâmplă la Rapid: „Vine președinte cu Șumudică antrenor!”