FOTBAL  »  Superliga  »  STEAUA - CFR CLUJ, AZI, 20:00, DIGISPORT ŞI LIVETEXT PE GSP.RO

FOTO » Steaua termină la egalitate cu CFR, 1-1. Clujenii au avut doi jucători eliminaţi, Steaua trei bare

Articol de GSP - Publicat sambata, 10 decembrie 2011 00:00 / Actualizat sambata, 10 decembrie 2011 22:02

Steaua a condus ostilităţile în derby-ul cu CFR Cluj, dar n-a reuşit decît să obţină o remiză, scor 1-1.

Cei care au reuşit să deschidă scorul au fost ardelenii, Pantelis Kapetanos reuşind să înscrie la singura ocazie a Clujului din prima repriză, reluînd în plasă centrarea lui Sougou. Steaua s-a întrecut în a ţinti barele porţii lui Beto în prima parte a meciului, lovindu-le pe toate trei prin Prepliţă de două ori şi Rusescu.

În repriza secundă, după intrarea fraţilor Costea, Steaua s-a dezlănţuit la poarta adversă, reuşind egalarea prin Mihai Costea. CFR-ul a avut doi eliminaţi, Mureşan şi Weldon, ambii în minutul 85, dar primul trebuia să meargă la cabine încă din minutul 66, cînd a scăpat fără "roşu" la lovitura cu cotul în figură aplicată lui Tănase. Arbitrul Cristi Balaj şi-a continuat prestaţia dezastruoasă şi în prelungiri, cînd a uitat să-i arate lui Cadu cartonaşul roşu, deşi îi arătase două "galbene" .

Click aici pentru comentariul liveTEXT al partidei!

UPDATE 19:35 // Iată echipele de start:

Steaua: Tătăruşanu - Emeghara, Iliev, Geraldo, Latovlevici - Prepeliţă, Bourceanu, Brandan, Tănase - Rusescu, Nikolici

CFR Cluj: Beto - Panin, Cadu, Piccolo, Camora - Peralta, Mureşan, Renan - Sougou, Kapetanos, Bastos

UPDATE 19:30 // Gigi Becali îşi motivează suplimentar jucătorii în faţa CFR-ului: "Le-am spus că e un meci foarte important. Mai e ăsta şi se poate să mai vin cu 100.000 de euro la primă. Le-am promis şi nişte bani pentru meciul ăsta"

UPDATE 19:10 //
Patronul Gigi Becali se află în vestiarul Stelei şi discută cu jucătorii înainte de meci. Aceştia au promisă o primă de 100.000 de euro dacă vor cîştiga meciurile cu Dinamo, CFR Cluj şi Larnaca.

UPDATE 18:40 // Autocarele celor două echipe au ajuns la stadion, iar jucătorii vor ieşi în curînd să inspecteze gazonul. Suporterii se înghesuie în continuare la casele de bilete.

UPDATE 18:10 //
S-au vîndut peste 45.000 de bilete pentru partida din această seară. Suporterii care şi-au cumpărat tichete au început să intre deja pe Naţional Arena, în timp ce la casele de bilete sînt cozi foarte mari. Programul a fost prelungit pînă la ora meciului cu acordul Jandarmeriei. Peste 500 de oameni de ordine vor asigura paza pe durata partidei.

Steaua întîlneşte astăzi CFR Cluj în ultima etapă a turului de campionat pe Naţional Arena, de la ora 20:00, meci transmis de DigiSport şi liveTEXT pe GSP.RO.

Elevii lui Ilie Stan au moralul ridicat după ce au bifat primul succes în faţa rivalilor de la Dinamo după 4 ani de zile, victorie obţinută chiar pe stadionul din "Ştefan cel Mare", unde nu mai cîştigaseră de mai bine de 7 ani.

Chiar dacă au urcat pe locul 4, "militarii" nu îşi permit paşi greşiţi pentru că diferenţa faţă de primul loc este una foarte mare, 8 puncte. În plus, CFR-ul, echipa clasată pe locul secund, are în acest moment un avans de 7 puncte, care s-ar reduce la numai patru, în cazul unui succes al Stelei.

Ardelenii au căpătat însă un adevărat complex în faţa "roş-albaştrilor", reuşind să cîştige un singur meci de cînd au revenit în Liga 1, 1-0 în 2005. Aceştia mizează însă pe dorinţa de răzbunare a grecului Kapetanos, alungat de la Steaua de patronul echipei, Gigi Becali.

Rămîi pe GSP.RO pentru ultimele informaţii de la Steaua - CFR Cluj!

Steaua - CFR Cluj
20:00, DigiSport şi liveTEXT pe GSP.RO
STEAUA: 12. Tătăruşanu - 3. Emeghara, 4. Iliev, 23. Geraldo, 14. Latovlevici - 11. Prepeliţă, 55. Bourceanu, 5. Brandan, 10. Cr. Tănase - 24. Rusescu, 90. Nikolici, Antrenor: Ilie Stan
Rezerve: 1. Stanca, 7. Fl. Costea, 9. M. Costea, 22. Galamaz, 26. Bicfalvi, 27. I. Năstăsie, 28. I. Roşu
Absenţi: Tatu, T. Bălan, Gardoş, Martinovici, Răduţ, G. Matei, D. Popa (accidentaţi)

CFR CLUJ: 33. Beto - 4. Panin, 20. Cadu, 13. Piccolo, 45. Camora - 18. Peralta, 6. G. Mureşan, 7. Renan Garcia - 99. Sougou, 9. Kapetanos, 27. Ronny, Antrenor: Jorge Costa
Rezerve: 32. Mincă, 2. Lionn, 16. Bastos, 17. Maftei, 19. Weldon, 22. Hora, 30. Rui Pedro
Absenţi: Celestino (incert)

Arbitru Cr. Balaj (Baia Mare). Asistenţi: A. Oniţa (Constanţa), Ed. Dumitrescu (Piteşti)

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”