FOTBAL  »  Superliga  »  CSU CRAIOVA - SLAVIA PRAGA 0-4

FOTO + VIDEO "Lei" doar în tribune » CSU Craiova a fost umilită la inaugurarea noului "Ion Oblemenco"

Articol de GSP - Publicat vineri, 10 noiembrie 2017 22:13

CSU Craiova și-a inaugurat în această seară noul stadion într-un meci amical de gală cu Slavia Praga. Jucătorii lui Mangia au dezamăgit însă, fiind învinși cu 0-4.

Deși au jucat excelent în primele 10 minute, oltenii s-au prăbușit inexplicabil, cedând definitiv inițiativa în meci. Treptat, campioana Cehiei a început să domine partida, iar oltenii au părut doborâți de emulația generată în jurul acestui meci.

Primul gol a venit în minutul 35, atunci când Skoda l-a învins pe Mitrovici cu un șut din interiorul careului.

Același Skoda a reușit "dubla" înainte de pauză, printr-un șut elegant de la marginea careului.

Degringolada din jocul echipei lui Mangia a continuat și după pauză, cele mai importante ocazii venind tot la poarta oltenilor.

Bucha a înscris golul trei în minutul 67, după o nesincronizare a românilor la o fază fixă.

Van Buren, geniul cu nume de artist din echipa Slaviei Praga, a reușit golul patru al cehilor în minutul 77, cu o execuție simplă din careu.

S-a terminat 0-4, iar oltenii rămân doar cu amintirea momentelor deosebite care au avut loc înainte de meci și cu energia incredibilă transmisă de cei 30.000 de olteni aflați în tribunele noului stadion.

Vezi și:  GALERIE FOTO » Stadion de 5 stele, gazon de două » Cum s-a prezentat terenul la primul meci de pe noul "Ion Oblemenco"

final » CSU Craiova - Slavia Praga 0-4
Au marcat: Skoda '35, '42, BUCHA '67, van buren '77

Desfășurarea liveTEXT a partidei

Final de meci! CSU Craiova pierde categoric cu Slavia Praga, scor 0-4

min.77: GOL Slavia! Mick van Buren duce scorul la 0-4, marcând printr-un șut din interiorul careului

min.75: Briceag șutează de la distanță, mingea se duce mult peste poarta lui Premysl

min.67: GOL Slavia! Cehii marchează golul trei în urma unei faze fixe. A marcat Bucha, care a speculat nesincronizările din apărarea oltenilor

min.60: Jocul a scăzut în intensitate față de prima repriză. Niciuna din cele două echipe nu și-a mai creat vreo ocazie importantă
min.50: Mihai Roman prinde un șut bun de la distanță, blocat însă fără probleme de Premysl

A început repriza secundă!

Pauză pe Ion Oblemenco, Slavia Praga o conduce pe CSU Craiova cu 2-0

min.42: GOL Slavia. Skoda reușește "dubla" cu trei minute înainte de pauză, înscriind cu un șut elegant de la marginea careului

min.37: Mitriță își încearcă norocul de la 21 de metri, șutul său se duce peste poartă

min.35: GOL Slavia! Cehii deschid scorul prin Skoda, care îl învinge pe Mitrovici cu un șut plasat din interiorul careului

min.30: Mitrovici prinde în doi timpi șutul de la distanță al lui Stoch
min.28: Curg ocaziile la poarta craiovenilor: Mick van Buren se descotorosește de apărarea oltenilor, scapă singur cu portarul, încearcă o scăriță, dar este blocat de Mitrovici
min.23: Încă o ocazie pentru cehi. Mitrovici respinge superb peste poartă șutul bun de la distanță prin de Stoch
min.17: A doua ocazie a cehilor, șutul unui jucător al Slaviei ducându-se însă mult peste
min.10: Cehii au prima ocazie a partidei. Goalkeeper-ul Mitrovici a fost depășit, dar Ferreira a reușit să respingă mingea în corner și să îndepărteze pericolul
min.7: Craiovenii au nouă ocazie, dar finalizarea lui Mitriță lasă de dorit, șutul moale al acestuia fiind prins cu siguranță de goalkeeper-ul Slaviei
min.3: Oltenii au un start de meci excelent și se năpustesc spre poarta cehilor. Mateiu are un șut extraordinar de la distanță,  portarul cehilor respinge în corner
min 2: Mitriță are o incursiune superbă, dar șutul său din marginea careului se duce peste poartă

A început partida. Oltenii au lovitura de start!

Echipele de start:

CSU Craiova: Mitrovici - Datkovici, Kelici, Ferreira - Dimitrov, Mateiu, Popov, Briceag - Gustavo, M. Roman, Mitriță
Rezerve: Calancea, L. Popescu, Spahija, R. Popa, Martici, Buzan, Enache, Bărbuț, V. Mihăilă, Markovici
Antrenor: Devis Mangia

Slavia Praga: Premysl - J. Jakub, Pavel, Bilek, Mick van Buren - Flo Per-Egil, Stoch, Danny, Skoda - M. Frydrych, N. Tomas

update 20:02

Andrei Păunescu și Gică Craioveanu recită imnul "Cântec pentru Oltenia", în fața unui stadion arhiplin.

update 19:42

Fostul goalkeeper Florin Prunea s-a declarat profund impresionat de noua arenă din Craiova.

"Totul a fost calculat. E cel mai frumos stadion din România. Are o acustică deosebită, doar oltenii puteau face așa ceva", a declarat Florin Prunea, la TVR.

Prunea a fost completat de Emil Săndoi: "Dacă și rezultatele vor fi pe măsură, atmosfera crată de fani la meciurile de pe noul stadion vor rămâne în istoria României.

UPDATE 19:20

Victor Pițurcă a ajuns și el la stadion și a oferit o declarație surprinzătoare înaintea meciului CSU Craiova - Slavia Praga: fostul selecționer nu exclude posibilitatea de a veni în viitorul apropiat pe banca oltenilor.

"Sunt fericit că acest stadion, în sfârșit, își găsește finalitate. Mi-am dorit mult acest lucru. Trebuie să îi mulțumim doamnei Olguța Vasilescu, chiar dacă deranjează pe cineva asta.  Fără ea, nu aveam acest stadion.

Craiova merită acest stadion, să sperăm că fotbalul va învia în acest oraș. Sper să pot reveni în viitor la această echipă. Nu am o ofertă acum, poate mai târziu", a declarat Pițurcă, la TVR 1.

update 19:14

Spectatorii din tribune s-au delectat cu un dans al unei balerine, pe fondul unei piese a lui Tudor Gheorghe.

update 19:07

Pe "Ion Oblemenco" tocmai s-a interpretat Imnul Național al României, într-un superb joc de lasere în culorile tricolorului.

update 18:48

Înainte de startul meciului, Andrei Păunescu, fiul regretatului artist Adrian Păunescu, și Gică Craioveanu vor fredona în fața spectatorilor celebra melodie "Cântec pentru Oltenia".

UPDATE 18:45

Fanii din tribune asistă la un superb show de lumini și lasere. De asemenea, în difuzoarele stadionului răsună diverse melodii originare din Oltenia.

update 18:50

Așa arată programul de meci pentru amicalul din această seară:

UPDATE 18:41

Aproximativ 12.000 de spectatori s-au strâns deja pe stadionul "Ion Oblemenco"

3 ani au trecut de la ultimul meci jucat pe vechiul "Ion Oblemenco", partida din Cupa României dintre CSU Craiova și Steaua, 0-1