FOTBAL  »  Superliga  »  CFR CLUJ - STEAUA 1-1

FOTO&VIDEO Liga e în provincie » CFR Cluj - Steaua 1-1 şi roş-albaştrii merg în Europa League, de pe locul 3

Articol de GSP - Publicat duminica, 20 mai 2012 00:00 / Actualizat duminica, 20 mai 2012 22:25

Steaua a terminat la egalitate cu CFR Cluj, 1-1, în ultima etapă din acest sezon şi merge în Europa League, de pe locul 3. Pentru CFR Cluj a fost un meci fără miză, ardelenii fiind deja campioni înaintea partidei.

Steaua a condus la pauză pe CFR cu 1-0. Prima parte a  fost controlată de gazde, deşi Steaua are nevoie de victorie pentru a mai spera la locul 2. Sougou l-a ameţit de cîteva ori pe Gardoş şi a fost aproape de gol cu un şut cu efect din colţul careului mare(35).VIDEO

Kapetanos a ratat cea mai mare ocazie a gazdelor din prima parte. Centrarea lui Rui Pedro a fost reluată cu capul puternic de atacantul grec, dar Tătăruşanu a scos excelent. VIDEO Cu un minut înainte de pauză, Nikolici a fost tras de tricou în careu de Piccolo şi Latovlevici a deschis scorul din penalty-ul acordat. VIDEO

Gazdele au presat şi în repriza secundă, dar apărarea Stelei a răspuns bine. Rui Pedro a ratat reluarea din 6 metri(65), iar Mureşan n-a nimerit poarta lui Tătăruşanu cu un şut puternic de la distanţă(75).

Finalul de meci a fost unul de relaxare pentru ambele echipe, rezultatul de la Vaslui i-a descurajat pe stelişti, iar gazdele abia aşteptau sărbătoarea de după meci. De Zerbi a schimbat tabela cu un gol direct din corner, în ultimul minut al partidei. VIDEO

Steaua a încheiat sezonul pe locul 3, cu 68 de puncte şi va juca în Europa League.

Programul echipelor româneşti în Europa:

CFR Cluj

- va juca două tururi preliminare, primul începe pe 31 iulie, iar al doilea pe 21 august
- în primul tur va fi cap de serie şi va putea întîlni adversari ca AEL Limassol, HJK Helsinki sau Slask Wroclaw
- în al doilea tur, cel mai probabil, nu va mai fi cap de serie, iar adversarii ar putea fi FC Basel, Anderlecht sau Celtic.

FC Vaslui
- nu va fi cap de serie în nici un tur preliminar
- adversarii din primul tur ar putea fi gen Braga sau Spartak Moscova, iar în al doilea Tottenham sau Dinamo Kiev.

Echipa de start CFR Cluj:

Stăncioiu - Nuno Diogo, Piccolo, Cadu, Panin  - Rui Pedro, Godemeche, G. Mureşan, Nicoară - Sougou, Kapetanos

Rezerve: Beto, Maftei, Lionn, De Zerbi, Sare, Vranjes, Bastos

Echipa de start a Stelei:
Tătăruşanu - Martinovici, Gardoş, Iliev, Latovlevici - Bourceanu, Bicfalvi - Chipciu, Tănase, Pîrvulescu - Nikolici

Rezerve: Stanca, Răduţ, M. Costea, Lupu, Geraldo, Rusescu, T. Bălan

Arbitru: Deniz Aytekin  Asistenţi: Mark Borsch, Walter Hofmann

CFR Cluj - Steaua va fi pe Digisport 1 de la 20:00 şi liveTEXT pe GSP.ro

Înainte de meci, Beto a primit din partea suporterilor o cupă pentru cel mai bun jucător, ales de fanii campioanei.

Programul serii de sărbătoare la Cluj

22:05 - Decernarea Cupei Suporterilor KVSC
22:10 - Căpitanul Cadu, preşedintele clubului Iuliu Mureşan şi patronul Arpad Paszkany vor spune cîteva cuvinte
22:25 - Decernarea trofeului de campioană a Ligii 1 2011-2012 de către Alexandru Boc, vicepreşedintele LPF
23:15 - Va avea loc un foc de artificii
23:30 - Echipa va pleca de la stadion cu un autocar descoperit pînă în Piaţa Unirii, unde va sărbători titlul alături de suporteri

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”