FOTBAL  »  Superliga  »  GAZ METAN - CFR CLUJ 0-0

GAZ METAN - CFR CLUJ 0-0 // CFR și-a luat portar supergalactic: Jesus salvează campioana! Caiado, ratarea campionatului + Și Julio Baptista a debutat

Julio Baptista a debutat la CFR. Captură TV Telekom Sport

Articol de GSP - Publicat duminica, 26 august 2018 19:56

Gaz Metan Mediaș și CFR Cluj au terminat la egalitate, scor 0-0, într-un meci dominat copios de gazde.

Toni Conceicao a trimis în teren o formulă experimentală, menajând titularii pentru duelul decisiv de joi, din play-off-ul Europa League, contra luxemburghezilor de la Dudelange, 0-2 în tur.

Mediașul nu a reușit să profite, în principal din cauza fostului "galactic" Jesus Fernandez. Portarul de 30 de ani a avut intervenții miraculoase! În finalul primei reprize i-a scos peri albi lui Caiado. Prima dată, în minutul 41, când a intervenit fără probleme la un șut plasat de la marginea careului de 16 metri. După doar 4 minute, același Caiado a oferit ratarea începutului de sezon.

A șutat, iar mingea respinsă de portarul campioanei a sărit tot la el. Din doar 4 metri, fără adversar în jur, a trimis în transversală!

Și startul reprizei secunde a oferit o mulțime de șanse pentru medieșeni. În minutul 63, Fortes a reluat cu capul, dar s-a lovit din nou de zidul ridicat de Jesus.

Minutul 70 a consemnat debutul lui Julio Baptista în tricoul "feroviarilor". Brazilianul i-a luat locul lui Alexandru Ioniță, cel mai activ jucător al oaspeților, căruia îi luase și numărul de pe tricou - 11, românul jucând cu 31. Imediat, Sorin Bușu a văzut al doilea cartonaș galben, pentru o intrare cu piciorul sus asupra lui Tambe. Direcția ostilităților nu s-au schimbat. Formația lui Teja a continuat să pună presiune și cu un om în minus, dar fără succes.

Gaz Metan urcă pentru moment pe locul 6, cu 8 puncte acumulate. CFR este în continuare lider, cel puțin până la înfruntarea dintre Viitorul și FCSB, care poate fi urmărită AICI!