FOTBAL  »  Superliga  »  GAZ METAN - CHINDIA

Gaz Metan - Chindia 1-0 » Medieșenii reintră în lupta pentru play-off » Arbitrul n-a văzut două penalty-uri pentru oaspeți! Clasamentul actualizat

Gaz Metan - Chindia, live

Articol de - Publicat duminica, 07 februarie 2021 00:00 / Actualizat luni, 01 mai 2023 16:49

Gaz Metan Mediaș s-a impus în duelul cu Chindia Târgoviște, scor 1-0. Singurul gol al meciului a fost înscris de Ronaldo Deaconu, în prima repriză.

Programul și rezultatele din etapa 22 pot fi văzute AICI

Prima jumătate de oră a meciului de la Mediaș a fost echilibrată. Cea mai mare ocazie i-a aparținut lui Ovidiu Horșia, al cărui șut din afara careului a fost reținut fără probleme de Marian Aioani. Golul gazdelor a venit în minutul 37 și a fost înscris de Ronaldo Deaconu, din penalty.

Arbitrul central Ionuț Coza a arătat spre punctul cu var după ce Ricardo Valente a fost doborât în careu de Bourama Fomba. Mijlocașul Gazului a executat cu calm și a înscris astfel singurul gol al întâlnirii.

Chindia a fost aproape de a egala norocos în minutul 49, când Răzvan Pleșca a degajat în Daniel Popa. Din fericire pentru gazde, mingea s-a scurs prin fața porții, la o palmă de linia acesteia, înainte de a ieși în afara terenului.

Chindia a forțat până la final, însă nu a avut inspirația pentru a egala. Gaz Metan a urcat pe locul 8 și a egalat-o la puncte pe Chindia, 28, care rămâne pe a 7-a poziție.

Gaz Metan - Chindia, meci controversat

„Centralul” Ionuț Coza a avut parte de un meci dificil, în care au fost cerute lovituri de pedeapsă de ambele părți. În continuare, momentele delicate ale partidei:

• PENALTY REFUZAT GAZULUI: În minutul 5, Adama Sarr a căzut în careul advers, după ce a fost ținut de Pițian. Nu a fost dictat penalty. DECIZIE CORECTĂ;
  • PENALTY REFUZAT CHINDIEI: În minutul 27, Paul Iacob a căzut în interiorul careului după o intrare a lui Francisco Junior. Mijlocașul Gazului a pus piciorul în pământ, iar Iacob s-a împiedicat de acesta. Nici de această dată arbitrul nu a arătat spre punctul cu var. DECIZIE GREȘITĂ;
  • PENALTY ACORDAT GAZULUI: În minutul 34, Gaz Metan a primit corect penalty, după ce Fomba l-a lovit pe Ricardo Valente în încercarea de a degaja mingea. DECIZIE CORECTĂ;
  • PENALTY REFUZAT CHINDIEI: În minutul 44, Daniel Florea a fost doborât în careul Gazului de Ricardo Valente, care l-a împins din spate. Nu doar că arbitrul nu a dictat penalty, dar i-a acordat cartonașul galben lui Florea pentru simulare! DECIZIE GREȘITĂ;