FOTBAL  »  Superliga  »  GAZ METAN - CRAIOVA

GAZ METAN - CS UNIVERSITATEA CRAIOVA 1-2. VIDEO + FOTO Oltenii ajunseră în sfârșit în fruntea Ligii 1! Clasamentul ACUM

Gaz Metan și Craiova deschid etapa cu numărul 6 din play-off

Gaz Metan și Craiova deschid etapa cu numărul 6 din play-off FOTO: Facebook @UCVOficial

Articol de GSP - Publicat vineri, 03 iulie 2020 18:32 / Actualizat sambata, 04 iulie 2020 10:20

CS Universitatea Craiova a învins-o pe Gaz Metan, scor 2-1, și urcă provizoriu pe primul loc în Liga 1.

Vezi AICI clasamentul din play-off

Craiova a trebuit să transpire serios pentru cele 3 puncte. Gazdele, cu multe probleme de efectiv, au deschis scorul în minutul 22. Romeo a profitat de un spațiu inexplicabil din defensiva oltenilor și a înscris cu un șut plasat, la colțul lung.

Egalarea a venit înainte de pauză, în minutul 39, când Cosic l-a găsit pe Mihăilă cu o pasă în adâncime, iar extrema Craiovei a deviat elegant pe lângă Pleșca. Golul izbăvirii a venit în minutul 54, de la Cicâldău, rămas singur cu portarul după o deviere nefericită.

+8 FOTO

Dusan Uhrin a mai primit două lovitură. Golgeterul Buș a văzut cartonașul roșu în minutul 71, iar Marius Constantin a fost eliminat la aceaași fază, de pe bancă. Cei doi vor lipsi la meciul următor, cu CFR Cluj.

VIDEO Cristiano Bergodi: „Important e rezultatul, jocul nu a mers așa cum ne-am dorit”

Craiova, prima în Liga 1

Final » Gaz Metan - Craiova 1-2

Gaz Metan - Craiova, echipele de start:

Gaz Metan: Pleșca - Butean, M. Constantin, Larie, Velisar - Droppa, Chamed - R. Romeo, Sg. Ciocan, De Moura - Sg. Buș
Rezerve: A. Popa - Ed. Avram, Nicula, Trif, R. Dogaru, Nielsen, Șt. Popa
Antrenor: Dusan Uhrin

U Craiova: Pigliacelli - Șt. Vlădoiu, Acka, M. Bălașa, N. Bancu - D. Nistor, Al. Mateiu, Cicâldău - A. Ivan, Koljic, V. Mihăilă
Rezerve: I. Popescu, Vătăjelu, Cosic, Ivanov, Qaka, Gustavo, Baiaram, Nițu, Bărbuț
Antrenor: Cristiano Bergodi

Clasament play-off Liga 1:

FCSB. Bogdan Argeș Vintilă își atacă un fost elev: „Acolo n-a fost domnul Becali patron, nici eu antrenor. Să vadă cât a jucat”

Marius Croitoru visează s-o ducă pe Botoșani în Europa: „Vreau să bat Steaua, dar vreau să o fac jucând fotbal”