FOTBAL  »  NATIONALA  »  GERMANIA - ROMÂNIA

CE GOL! Ianis Hagi a stricat recordul Germaniei, după ce a umilit un fundaș de la Chelsea. Gestul făcut imediat după reușită

Germania - România | Ianis Hagi a deschis scorul în minutul 9 la Hamburg după o fază superbă! +15   FOTO

Articol de - Publicat vineri, 08 octombrie 2021 22:07 / Actualizat vineri, 08 octombrie 2021 22:43

Pe contraatac, cu dreptul, mijlocașul lui Rangers l-a ridiculizat pe Rudiger - minge printre picioare! - apoi a finalizat perfect cu stângul, la colțul lung. Ter Stegen nu a avut ce face!

E primul gol pe care nemții îl încasează de la venirea noului selecționer Hansi Flick.

După gol, Ianis Hagi a sărutat emblema de pe tricoul naționalei:

+11 FOTO

1 gola marcat Gheorghe Hagi împotriva unei foste campioane mondiale, cu Argentina, în 1994. Ianis Hagi l-a egalat în această seară

„Ianis are noroc numai cu Germania să joace titular, a evoluat din primul minut și la București contra nemților”, a punctat Ilie Dumitrescu înainte de meci.

Hagi mai are un gol la prima reprezentativă, reușit în primul meci din această campanie, cu Macedonia de Nord (3-2).

„România, România, ole, ole, ole!”, s-a auzit după primele 10 minute pe Volksparkstadion!

Puțin mai devreme, „tricolorii” au tremurat serios. În minutul 5, Cakir a dictat inițial penalty pentru nemți, după un duel între Werner și Burcă. Decizie greșită, reparată apoi cu intervenția VAR.

Clasamentul LIVE din grupa J:

Germania - România | Echipele de start

• Rădoi a ales să folosească împotriva nemților un sistem cu 3 fundași centrali, fără niciun închizător veritabil.
  • Pușcaș revine în primul „11” după cartonașul roșu încasat în Armenia.
  • În cele din urmă, selecționerul nostru a ales să ia în considerare și meciul de peste 3 zile. Dintre cei care sunt pe bancă în această seară, e posibil să apară cu Armenia jucători precum Cicâldău, Bancu, Keșeru sau Mitriță.

România: Niță - Rațiu, Rus, Chiricheș, Burcă, Toșca - Hagi, Stanciu, Marin, Mihăilă - Pușcaș
Rezerve: Vlad, Aioani, Manea, Albu, Ivan, Cicâldău, Maxim, Bancu, Keșeru, Cordea, Mitriță, Moruțan
Selecționer: Mirel Rădoi

Germania: Ter Stegen - Hofmann, Sule, Rudiger, Kehrer - Goretzka, Kimmich - Gnabry, Reus, Sane - Werner
Rezerve: Leno, Schlotterbeck, Ginter, Havertz, Muller, Musiala, Klostermann, Neuhaus, Adeyemi, Raum, Wirtz
Selecționer: Hans Flick

Stadion: Volksparkstadion (Hamburg) / Capacitate: 57.000 locuri
Arbitru: Cüneyt Çakır / Asistenți: Bahattin Duran, Tarik Ongun (toți din Turcia)