FOTBAL  »  Superliga  »  FCU CRAIOVA - UTA

FOTO / UPDATE Greșeală flagrantă la gol în FCU Craiova - UTA! Ce a făcut arbitrul în loc să dea ROȘU pentru un fault brutal + Penalty cerut la ultima fază

FCU Craiova a deschis scorul în minutul 50 al meciului cu UTA, de pe teren propriu, în urma unei lovituri libere dictate eronat de arbitrul Sorin Costreie. +5   FOTO

Articol de GSP - Publicat duminica, 01 mai 2022 20:27 / Actualizat duminica, 01 mai 2022 21:17

În minutul 47, Juan Bauza (25 de ani) a fost lansat în flancul stâng al atacului oltean. Dragoș Balauru (32 de ani), portarul celor de la UTA, a ieșit în întâmpinare la marginea careului de 16 metri, a căpătat prim-planul, apoi a fost călcat evident de extrema Craiovei, talpa dreaptă pe glezna dreptă a lui Balauru.

+1 FOTO

Greșeală de arbitraj în FCU Craiova - UTA

„Centralul” Sorin Costreie nu i-a acordat cartonaș roșu lui Bauza. În schimb, a luat o decizie de neînțeles: „galben” pentru portar și lovitură liberă pentru Craiova! Nici asistentul Vladimir Urzică nu l-a corectat pe arbitru!

Protestele oaspeților au fost vehemente. Antrenorul Ionuț Badea și oamenii din staff au urmărit reluarea pe un telefon, apoi au țâșnit în direcția celui de-al patrulea oficial, pentru a-i arăta. Fără succes în schimbarea deciziei! Craiova a deschis scorul prin Kovacic din lovitura liberă acordată eronat!

UTA putea juca fără portar!

În ciuda faultului brutal pe care l-a suferit, Balauru a putut continua partida. El fusese trimis în poartă în minutul 4, când titularul Florin Iacob a fost lovit de Andrea Compagno. Italianul a atins mingea, apoi, din contră, a lovit și tibia portarului arădean.

Cât tupei pot să ai, tu, Bauza, să ceri cartonaș pentru portar, după ce tu l-ai lovit?
- Helmuth Duckadam

Dacă Balauru nu ar fi putut continua partida, UTA ar fi fost nevoită să joace o repriză întreagă cu un jucător de câmp în poartă!

UTA a cerut penalty la ultima fază

La ultima acțiune a meciului, nigerianul Philip Otele și-a depășit un adversar, a pătruns în careu, unde a fost împiedicat de o alunecare a lui Kovacic. Fundașul central al lui FCU Craiova nu atinge mingea, dar șterge piciorul adversarului.

Nici de această dată „centralul” Costreie nu a intervenit, în ciuda protestelor virulente de pe banca arădenilor.

Captură: TV @ Digi Sport 1

Toni Petrea își avertizează jucătorii: „Să înțeleagă că nu au realizat nimic!”

Mihai Rotaru îl liniștește pe Dan Petrescu înaintea derby-ului Craiova - FCSB: „Nu ne menajăm pentru Cupă”