Alte știri din fotbal
Ce se întâmplă cu titularul de la FCSB » Anunțul impresarului: „A existat interes pentru el”
0
Ronny Labonne, noul fundaș de la FCSB, declarații tulburătoare despre încercările carierei: „Nu mai aveam chef să ies din casă!”
0
Război pentru putere în fotbalul românesc » Justin Ștefan, discurs fără precedent: „Plec! Nu văd de ce aș mai rămâne în acest mecanism”
1
„Voi fi cu Zeljko Kopic la următoarea echipă” » Florentin Petre a spus totul, după despărțirea de Dinamo: „Mă voi întoarce «acasă»”
1
Știri din fotbal internațional
Înlocuitorul lui Răzvan Lucescu poate sosi direct din LaLiga!
0
Portughezii au ajuns în pragul unui „război civil”! » Cristiano Ronaldo ar fi „boicotat” de colegi la Mondial
0
Lamine Yamal, anunț despre situația medicală: „Este inutil”
0
Marcatorul Portugaliei la Campionatul Mondial a stârnit indignare cu declarațiile despre Cristiano Ronaldo: „Lipsit de creier”
0
Lifestyle
Apariție incendiară! Cea mai frumoasă fotbalistă din România a făcut senzație pe plajă
1
Cum se va numi noua Dacia electrică » Surpriza la care nimeni nu se aștepta!
1
Novak Djokovic, întâlnire neașteptată cu una dintre cele mai în vogă artiste: „Ce mică e lumea!”
3
Dacia Sandero, comparată cu cel mai în vogă vehicul blindat: „Se vinde ca pâinea caldă”
0
Nicușor Dan s-a blocat când a fost întrebat de ce nu a consultat PNL ...
Libertatea
De ce vin nepalezii, srilankezii și indienii să muncească în România. Ce ...
Adevărul
Verdict necruțător la CEDO în procesul excluderii lui FCU Craiova din 2011! ...
GSP SPECIAL
Ionela Ciolan, expert în securitate europeană: „Regiunea Mării Negre rămâne ...
Libertatea
Ce stiu fcsb-istii de azi? De ce nu faceti si un reportaj despre cate cupe si titluri au furat cu Valentin in drum spre dusuri! Mai ales in acea serie de 100 de meciuri fara infrangere, cand era ordin direct de la pa partid conducatorilor de cluburi sa nu ridice nimeni probleme beizadelei dictatorului! Cand arbitri erau amenintati si prelungeau meciurile cate 8-10 minute pana dadea Lacatus golul izbavitor! Ia intrebati-l pe Andone de ce i-a aratat dosul in '88 pe Ghencea, ar avea multe de povestit!
Te cred pe cuvant. Imi aduc aminte de Gabor (Balonul de aur la mondialul juniorilor din 1983), imi aduc aminte de Vaetus (a dat primul gol al nationalei in campania pentru Euro '84), imi aduc aminte de norma de goluri (deseori depasita, imi amintesc un 7-0 cu Galatiul), dar nu-mi amintesc de Cojocar/Cojocaru. Si in orice caz la Steaua sigur n-a fost vreun jucator important. Eu nici nu stiu daca a jucat la Steaua sau la satelitul din B (daca nu ma insel era un Mecanica fina Steaua sau asa ceva). Ma rog...
Făcea parte din productiva linie de atac Gabor- Cojocaru- Văetuș. I se spunea Cojocaru, nu Cojocar, în acele vremuri. Linia de mijloc hunedoreană era și mai și: I: Petcu- Mateuț- Klein. Erau vremurile în care Corvinul avea celebra normă de goluri marcate adversarilor.
Aoleu, ce desfasurare de forte pentru transferul lui Cojocar. Un jucator care nici la Corvinul, nici la Steaua nu a insemnat ceva deosebit. Eu nu mi-l amintesc, desi am niste amintiri vii din acea perioada (de pilda imi amintesc de "celebrul" Dubinciuc de la Corvinul sau Oncu ori Nicsa, dar nu si de Cojocar - nici macar nu-i gasesc nicaieri mentionata activitatea, cu exceptia unei pagini anemice pe wikipedia in germana). Ma rog, paguba-n ciuperci. Asa o fi, cum zice, ca prea le zice cu foc.
Istoria cluburilor Steaua si Dinamo ne arata ca, in comunism, performantele mari se faceau si cu ”forta”. Toate acestea nu puteau fi realizate fara nenumaratele abuzuri la care erau supuse celelalte echipe din Romania. Nu intamplator erau cele mai huiduite si urate echipe in provincie (o recunoastea chiar M.Lucescu recent intr-un interviu).
Ce basme! A la Ștucan.
Conectează-te la contul tău pentru a adăuga comentarii.