FOTBAL  »  Superliga  »  FC VOLUNTARI - CSU CRAIOVA 3-1

Oltenii nu își pierd speranța și țintesc victoria cu FCSB: „Vom veni la București să câștigăm!”

Universitatea Craiova a întrerupt seria victoriilor în deplasarea de la Voluntari // foto: Raed Krishan +25   FOTO

Articol de GSP - Publicat vineri, 18 martie 2022 22:53 / Actualizat vineri, 18 martie 2022 23:34

Universitatea Craiova a întrerupt seria victoriilor în deplasarea de la Voluntari, după ce trupa lui Ciobotariu, cu Budescu în mare formă, s-a impus scor 3-1, profitând de erorile din apărarea oltenilor.

După ce au ratat șansa de a se apropia de locul secund, ocupat de FCSB, craiovenii rămân optimiști și speră să își adjudece întâlnirea din runda viitoare cu roș-albaștrii.

Laurențiu Reghecampf, supărat la flash-interviu: „Nu e vorba doar de greșeli personale! N-avem cum să ne prezentăm așa!”
FC VOLUNTARI - UNIVERSITATEA CRAIOVA 3-1

Gustavo, dezamăgit, dar optimist după eșecul de la Voluntari

Unicul gol al Craiovei a fost marcat de brazilianul Gustavo, în minutul 64, dar reușita sa a fost insuficientă pentru a aduce victoria echipei oltene, care s-a văzut învinsă de FC Voluntari, în ciuda rezultatelor foarte bune înregistrate în ultimele șapte runde.

„Nu mi-am ajutat echipa, nu am câștigat. Cel mai important este că suntem cu capul sus. Acum avem câteva zile libere, ne odihnim puțin și după trebuie să ne gândim la meciul următor. Noi ne-am creat ocazii, am tras pe poartă, dar am făcut puține greșeli, ei au profitat și au marcat. Este păcat, dar trebuie să ridicăm capul sus, pentru că atmosfera este încă bună.

Mie îmi place cum joacă Budescu, se vede că are bucurie când joacă. Nu cred că Budescu a făcut diferența, toată echipa de la Voluntari a jucat bine.

Ne pregătim (n.r. pentru meciul cu FCSB), am pierdut un meci, dar atmosfera o să fie bună și vom veni să câștigăm”, a declarat Gustavo la finalul întâlnirii.

Nicușor Bancu, după primul pas greșit făcut în play-off: „Ne-am bătut singuri!”

Și căpitanul oltenilor, Nicușor Bancu, s-a arătat dezamăgit de forma arătată de echipa sa în deplasarea din Ilfov și consideră că jucătorii prezenți pe teren sunt responsabili în totalitate de eșec.

Ne-am bătut singuri. Autogol, neatenție la corner, pasă greșită. Așa au fost golurile Voluntariului. La 1-1 puteam să revenim la conducere, să mai marcăm, dar n-am reușit.

Budescu a făcut un meci foarte bun, știm cu toții ce poate, a prins o seară foarte bună. Când joacă el, joacă și echipa. Speram să ținem cât mai mult șirul victoriilor, dar jocul nostru a suferit, n-am prea avut ocazii, de-asta s-a ajuns la înfrângere.

S-a mai întâmplat să fie schimbări multe la pauză, cei care au intrat au jucat bine, s-a văzut diferența. Koljic a avut și el o ocazie mare, dar ei au jucat mult mai bine, și-au dorit mult mai mult.

Suntem tot acolo, vine pauza naționalei, avem timp să ne revenim”, a adăugat Nicușor Bancu.

+21 FOTO

Clasament play-off

Citește alte știri

Universitatea Craiova i-a prelungit contractul unui fotbalist-cheie până în 2027
Universitatea Craiova
A fost furtună la pauză: Reghe a scos 3 jucători! Toate schimbările, epuizate în minutul 57