FOTBAL  »  Superliga  »  HERMANNSTADT - BOTOȘANI

VIDEO Hermannstadt - FC Botoșani 1-1 » Moldovenii au egalat în prelungiri! Clasamentul ACUM

Articol de - Publicat sambata, 01 aprilie 2023 17:00 / Actualizat sambata, 01 aprilie 2023 19:16

Hermannstadt a remizat, scor 1-1, cu FC Botoșani, într-o partidă din runda a doua din play-out-ul Superligii.

Prima repriză a fost una săracă în ocazii de poartă, unica oportunitate a primei părți venind în primul minut al prelungirilor, când japonezul Mino Sota a trimis mult peste poartă de la 11 metri.

Încă două echipe din Serie A ar fi urmele lui Moruțan: „E foarte interesant pentru ei”
ITALIA

Același Mino Sota avea să semneze prima ocazie a reprizei a doua, în minutul 57, când a trimis o rachetă de la peste 25 de metri, parată însă de Răzvan Ducan.

Gazdele au deschis scorul în minutul 70, prin Gabi Iancu. Fostul jucător al lui FCU Craiova 1948 a finalizat la colțul lung, din 9 metri, o centrare venită din bada stângă de la Raul Opruț.

Cinci minute mai târziu, Karlo Letica, portarul ardelenilor, a scos de sub bara transversală un șut puternic expediat de la peste 20 de metri de Victor Dican, mijlocașul botoșănenilor.

Moldovenii au dat lovitura în prelungiri, prin Camara. Fotbalistul din Guinea a finalizat o fază fixă, cu un șut din interiorul careului.

În urma acestui rezultat, Hermannstadt urcă pe locul 11, cu 18 puncte. FC Botoșani e pe 9, cu 20 de puncte.

Clasamentul actualizat din play-out

Final:  FC Hermannstadt - FC Botoșani 1-1

FC Hermannstadt - FC Botoșani, echipele de start:

Hermannstadt: Letica – Medina, Antoche, Stoica, Opruț – Balaure, Mino, Limaj, C. Popescu – G. Iancu, D. Paraschiv
Rezerve: Muțiu, Ene, Alhassan, Biceanu, P. Petrescu, Bărbuț, P. Iancu, Oroian, Babic
Antrenor: Marius Măldărășanu

FC Botoșani: Ducan – Petro,  Mutombo, Pius, Țigănașu -  Ivanov, Dican, Zabou – Dragu, Tallo, Mailat
Rezerve: Pap, Patache, Șeroni, Florescu, Cioiu, Pinson, Burlacu, Camara, M. Roman
Antrenor: Flavius Stoican

Stadion: Municipal, Sibiu
Arbitru: Marian Barbu / Asistenți: Vasile Marinescu și Stelian Slabu
Arbitru VAR: Andrei Antonie / Arbitru AVAR: Petruța Iorgulescu

VIDEO Schimb de locuri la vârful play-out-ului » Petrolul a câștigat în Bănie și e prima

VIDEO În prima conferință la FCSB, Elias Charalambous a rostit două cuvinte în română: „Glumesc, îmi amintesc mai multe!” + Ce l-a surprins la întâlnirea cu jucătorii

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Real Madrid - Borussia Dortmund 5-2 » Coșmar o oră, apoi remontada DE VIS, cu hat-trick al viitorului „Balon de Aur”!
Liga Campionilor
Ianis Hagi, trimis la echipa a doua a lui Rangers chiar de ziua lui » A dat gol direct din corner!
Stranieri
Fiul lui Didi Prodan s-a născut la Glasgow și anunță cu cine va ține în meciul Rangers - FCSB: „2-0!” » Mărturie emoționantă: „Nici nu vedeam mingea din cauza lacrimilor”