FOTBAL  »  Superliga  »  HERMANNSTADT - FC VOLUNTARI 2-1

HERMANNSTADT - FC VOLUNTARI 2-1 // VIDEO Echipa lui Mihai Teja nu mai e invincibilă! Sibienii, la a 3-a victorie consecutivă » Clasamentul ACUM

Hermannstadt a învins-o pe FC Voluntari, scor 2-1

Articol de - Publicat sambata, 11 iulie 2020 17:00 / Actualizat sambata, 11 iulie 2020 19:32

Hermannstadt a învins-o pe FC Voluntari, scor 2-1 (Yazalde '33, Almeida '80 / Eric '90+1), în etapa #9 a play-out-ului din Liga 1.

Prima ocazie a meciului a aparținut gazdelor. Jo Santos, atacantul lui Hermannstadt, a reluat o minge cu capul din interiorul careului. Valentin Cojocaru, goalkeeper-ul lui Voluntari, a reușit să intervină în ultimul moment.

În cele din urmă, prestația mai bună a echipei lui Ruben Albes a fost răsplătită. Yazalde a înscris în minutul 33, cu o execuție sigură de la aproximativ 11 metri.

În actul secund, Voluntari a replicat prin Țîră. Vârful a trecut pe lângă egalare, în urma unei faze superbe a lui Alex Mățan.

Cu 10 minute înainte de final, Almeida a pecetluit soarta jocului. Jucătorul din Capul Verde a marcat din centrarea lui Yazalde cu o lovitură de cap. Golul superb reușit de Eric în prelungiri din lovitură liberă a fost insuficient pentru ilfoveni.

Aceasta este prima înfrângere pentru Voluntari în play-out și a 3-a victorie consecutivă pentru Ruben Albes pe banca celor de la Hermannstadt.

Clasament play-out Liga 1:

Hermannstadt - FC Voluntari 2-1

HERMANNSTADT - FC VOLUNTARI » Echipele de start

Hermannstadt (4-4-2): 13. Cristiano - 15. Vodă, 12. Viera, 4. I. Stoica, 25. Opruț - 10. Caiado, 6. Rimane, 52. R. Pires, 77. Jo Santos - 27. Debeljuh, 28. Yazalde
Rezerve: 1. I. Pop, 5. Dâlbea, 7. P. Petrescu, 8. Cordea, 9. Bălan, 17. Tătar, 23. Dobrosavlevici, 24. S. Bușu, 29. T. Almeida, 44. L. Dumitriu
Antrenor: Ruben Albes

Voluntari (4-3-3): 95. Cojocaru - 89. Struna, 6. Pașcanu, 32. Kocic, 23. A. Vlad - 11. Căpățână, 21. De Lucas - 98. Costin, 10. Mățan, 8. I. Gheorghe - 20. ȚÎră
Rezerve: 1. Mitrev, 3. Armaș, 23. Vlad, 25. Gorobsov, 27. Eric, 30. Tudorie, 70. Simonovksi, 93. Laidouni, 97. Daniel Benzar
Antrenor: Mihai Teja

Stadion: „Municipal” (Sibiu)
Arbitru: Horațiu Feșnic (Cluj) / Asistenți: Vasile Marinescu și Mircea Orbuleț (ambii din București)

Citește mai multe știri din Liga 1:

FC BOTOȘANI - ASTRA 0-0. Marius Croitoru și-a distrus adversara: „A ucis fotbalul! Din 2000 nu am mai văzut așa ceva”

Avem rezultatul testelor echipei lui Gică Hagi!