FOTBAL  »  Superliga  »  HERMANNSTADT

FOTO Spectacol în primul meci al lui Hermannstadt în Antalya » Toate informațiile de la reporterii GSP prezenți la fața locului

Articol de , - Publicat luni, 08 ianuarie 2024 11:53 / Actualizat luni, 08 ianuarie 2024 13:53

Hermannstadt a pierdut clar primul amical din cantonament, 2-4 în fața elvețienilor de la Winterthur. Reporterii GSP au asistat la meci și prezintă principalele concluzii.

• GSP are 4 reporteri în Antalya: Eduard Apostol, Remus Dinu, Cristian Preda și Ionuț Iordache sunt prezenți pe toată durata cantonamentelor echipelor din Superliga

Sibienii și-au ales un adversar destul de puternic pentru primul test de verificare din Antalya, locul 7 din Elveția, o formație mult mai bine cotată decât cea a lui Măldărășanu, judecând și după cotele de pe Transfermarkt. Și, cu toate acestea, fără să se fi putut baza pe golgeterul Paraschiv, Hermannstadt a punctat prima, în minutul 13, după un autogol al elvețienilor.

Daniel Niculae şi Daniel Pancu
+27 FOTO

Hermannstadt, înfrângere clară cu Winterthur

Dar când Winterthur a apăsat pedala de accelerație, consecințele s-au simțit imediat, mai ales că defensiva Sibiului n-a prins neapărat cea mai inspirată zi. Elvețienii și-au arătat calitatea, au egalat după doar câteva minute, preluând conducerea în minutul 33, când fundașii au arătat din nou semne de slăbiciune.

Recitalul de goluri a continuat și după pauză. Biceanu, ajutat și de vântul puternic din Antalya, a marcat o minunăție de gol, de la distanță, într-un start de repriză secundă în care Maldărășanu a schimbat nu mai puțin de opt jucatori. Senzația de echilibru n-a persistat mai mult de un sfert de ceas, iar Winterthur a preluat din nou conducerea în minutul 60, din penalty.

Sibienii n-au mai ținut pasul și au mai luat un gol cu 10 minute înainte de final, după o fază-șnur a locului 7 din Țara Cantoanelor. S-a terminat 2-4, iar Măldărășanu are mult de muncă dacă vrea play-off-ul.

FINAL. Hermannstadt - Winterthur 2-4

• Au marcat: Jankewits (a.g) 13, Biceanu 48 / Manzambi 16, Zuffi 34, Ramizi 60 - pen.

Echipa de start a lui Hermannstadt: Muțiu – Găman, Antoche, Jipa, Opruț – Fonseca, Sota – Oroian, Balaure, Butean – Neguț
Ai intrat la pauză: Bucuroiu, G.Iancu, Murgia, Biceanu, N'Goma, Medina, Bejan, Stoica. Au ramas neschimbați Muțiu, Opruț, Oroian
Rezerve: Căbuz, Stoica, Bejan, Medina, D. Iancu, Murgia, Gandila, Ciubotaru, N’Goma, Bucuroiu, Biceanu, G. Iancu, Ayine, Mihart

+27 FOTO
  • Final de meci, Hermannstadt pierde testul de verificare în fața lui Winterthur, scor 2-4.
    Min. 81: Winterthur marchează din nou, la capătul unei faze în care elvetienii le-au ascuns mingea românilor. Randy Schneider, din 10 metri, a șutat violent, sub bară, mărind avantajul echipei sale
  • Min.76: Lovitura liberă executată de Gabi Iancu ia prea multă altitudine și se duce peste poartă
  • Min.75: Hermannstadt nu mai găsește drumul spre poartă. Au apărut, însă, nervii, cele două tabere încăierându-se după un fault al elvețienilor
  • Min.59: Winterthur revine în avantaj, punctând din penalty. Muțiu n-a avut cum să intervină
  • Min.48. Goool Hermannstadt! Execuție splendidă a lui Biceanu, șut de la peste 25 de metri, care-l ia prin surprindere pe portarul advers și intră în poartă.
  • A început repriza a doua
  • Ședință inedită la pauza meciului, direct pe banca de rezerve. Măldărășanu le explică elevilor săi ce n-a funcționat în prima parte
  • Pauză în Antalya! Hermannstadt e condusă după primele 45 de minute, deși izbutise să deschidă scorul
  • Min.38: Mare ocazie pentru Hermannstadt, dar Jipa irosește șansa. Din poziție unu versus unu, sibianul alege șutul în forță, respins spectaculos de goalkeeper-ul lui Winterthur.
  • Min.34: Winterthur preia conducerea, după o acțiune prelungită în careul românilor. O centrare de calitate îl găsește nemarcat pe Luca Zuffi, care îl învinge pe Muțiu printr-o lovitură de cap. Fundașii Sibiului n-au mai avut cum să evite golul.
  • Min.26: Șansă zdravănă pentru Hermannstadt, însă Oroian, apărut la finalizare în 16 metri, trage modest, pe lângă poartă.
  • Min.21: Golul elvețienilor e anulat, corect, pe motiv de ofsaid
  • Min.16: Gol Winterthur! Avantajul trupei lui Măldărășanu se risipește rapid. Elvețienii despică apărarea Sibiului, iar Muțiu e învins printr-un șut în forță din interiorul careului.
  • Min:13: GOOOL Hermannstadt. Deschidere de scor în urma unei faze fixe la care defensiva elvețienilor a fost prinsă pe picior greșit. Acțiunea s-a soldat cu o deviere nefericită în proprie poartă
  • Min.8: Elvețienii au emoții la un atac al lui Hermannstadt, dar portarul lui Winterthur îmbătrânește balonul trimis neglijent de un coleg
+27 FOTO
  • Min.5: Fără ocazii notabile în primele minute, doar un șut al elvețienilor care n-a prins cadrul porții lui Muțiu
  • Oficiali de-ai lui U Cluj asistă la partidă. Sunt prezenți și Daniel Niculae și Ionuț Voicu din putea Rapidului, precum și antrenorii de la loturile naționale. Daniel Pancu urmărește meciul alături de oficialii rapidiști. Nu lipsesc nici Jerry Gane, Florin Constantinovici
  • Min.1: A început partida, sibienii au beneficiat de lovitura de start
  • Nu este la fel de cald precum zilele trecute în Antalya. Nu sunt mai mult de 15 grade la startul meciului, iar vântul suflă destul de puternic

Davy N’Goma ar putea debuta pentru Hermannstadt luni, de la ora 10:00, ora României, când Sibiul dispută primul test de verificare din cantonament. Adversari le vor fi elvețienii de la Winterthur, locul șase în prima ligă din Țara Cantoanelor, iar reporterii GSP vor asista la testul de verificare din Antalya.

Apoi, pe 12 ianuarie, Daniel Paraschiv & et. Comp. urmează s-o întâlnească pe Sumgayit FK, locul 4 din Azerbaidjan.

Mihai Stoica nu e impresionat de Rapid: „Dacă mi se pare mai bună echipa de acum? Nu!”