FOTBAL  »  Superliga  »  ARGEȘ - FCSB

UPDATE, VIDEO + FOTO Greșeli grave de arbitraj în FC Argeș - FCSB! Verdictele specialistului la cele 8 faze-cheie analizate

Șerban îi lovește în figură pe Florin Tănase +15   FOTO
Șerban îi lovește în figură pe Florin Tănase

Articol de GSP - Publicat duminica, 20 martie 2022 22:32 / Actualizat duminica, 20 martie 2022 22:32

Brigada de arbitri condusă de Horia Mladinovici a comis greșeli în mai multe faze-cheie din  FC Argeș - FCSB, 2-3 scor final

Scene tensionate filmate de reporterul GSP în parcare, după Dinamo - Sepsi » Amenințări și înjurături: „Nesimțitule, poate bate vântul și te întâlnești cu mine!”
Dinamo - Sepsi 0-0

Un specialist în arbitraj contactat de GSP a analizat 8 faze cheie și a dat verdictele.

Horia Mladinovici, greșeli în FC Argeș - FCSB

Verdictul specialistului la faza din minutul 34: „Penalty neacordat pentru FC Argeș la hențul lui Miron”.

• Ce s-a întâmplat în minutul 34: La 0-0, Costinel Tofan, apărătorul lui FC Argeș, a pus presiune pe Andrei Miron. Fundașul oaspeților a încercat să îi încetinească deplasarea, l-a luat în marcaj pe piept, dar a fost neglijent și i-a suflat mingea, lovind-o cu brațul drept, aflat într-o poziție nefirească.

Verdictul specialistului pentru faza din minutul 41: „Fault neacordat la faza premergătoare penalty-ului.  Cristi Tănase îl lovește pe Cordea. Apoi, penalty-ul era acordat corect. Mamut îl lovește în stomac pe Ganea”.

• Ce s-a întâmplat în minutul 41: FC Argeș a beneficiat, în cele din urmă, de o lovitură de pedeapsă. Ivan Mamut a intervenit neglijent și a comis un fault evident în careu, lovindu-l pe George Ganea în zona pieptului. Totuși, oaspeții au protestat, acuzând faptul că Mladinovici ar fi trebuit să fluiere un fault în atac, la un duel anterior, dintre Cristi Tănase și Cordea. Mijlocașul piteștenilor își busculează adversarul și îl lovește cu talpa în gambă.

Verdictul specialistului pentru faza din minutul 54: „Penalty acordat corect pentru FCSB”

• Ce s-a întâmplat în minutul 54: Darius Olaru a fost faultat evident, în careu.

Verdictul specialistului pentru faza din minutul 59: „Lovitură indirectă neacordată pentru FC Argeș!”

• Ce s-a întâmplat în minutul 59: Miron a intervenit prin alunecare, apoi a direcționat mingea către portarul Târnovanu, care a prins-o în brațe.

Verdictul specialistului pentru faza din minutul 66:Șerban îl faultează pe Florin Tănase și trebuia să fie eliminat pentru intenție! Piteșteanul trebuia, așadar, trimis la cabine mai devreme”.

Verdictul pentru faza din minutul 69: „Apoi, un cartonaș roșu corect acordat lui Șerban, pentru palma în fața aplicată lui Florin Tănase”

Verdictul pentru faza din minutul 71: „Penalty în zona gri la Valentin Crețu, pentru ținerea prelungită a lui Said. VAR-ul nu ar întoarce o astfel de decizie, s-ar merge pe mâna arbitrului de centru”.

Verdictul pentru faza din minutul 74: „Penalty neacordat la Tănase, care e lovit de Tofan în picior”

• Ce s-a întâmplat în minutul 74: Florin Tănase este lovit de același Tofan, chiar pe linia careului de 16 metri (foto dedesubt). Cum linia face parte din suprafața de pedeapsă, ar fi trebuit dictat penalty.

Meciurile celor de la FCSB, complicate pentru arbitri

FCSB a beneficiat de două erori grave de arbitraj și în meciul de runda trecută, victoria 2-0 contra Farului. Atunci, la centru a fost Lucian Rusandu.

Uhrin Jr. a dezvăluit marea problemă, după Dinamo - Sepsi: „Credeți-mă!”
Steaua nu acceptă regulile din România și merge la TAS: „Pregătim dosarul pentru Liga 1!”