FOTBAL  »  Superliga  »  ILIE DUMITRESCU 50 DE ANI

Ilie Dumitrescu la 50 de ani » 10 repere memorabile: a debutat în minutul 78 și s-a retras în 68, atât în Liga 1, cât și la echipa națională!

Articol de , - Publicat luni, 07 ianuarie 2019 08:39

Ilie Dumitrescu a împlinit 50 de ani, iar Gazeta Sporturilor a scos cele mai importante 10 momente dintr-o carieră de succes al atacantului care a evoluat la Steaua, FC Olt, Tottenham, Sevilla, West Ham, Club America și Atlante.

1. DEBUTUL ÎN LIGA 1

13 iunie 1987. Chimia Rm. Vâlcea - Steaua 0-4, ultima schimbare făcută de Anghel Iordănescu va consemna debutul unui puşti crescut în Ghencea, Ilie Dumitrescu, intrat în minutul 78 în locul lui Lăcătuş. În acel sezon, bucureştenii au câştigat titlul cu 15 puncte avans față de locul 2 ocupat de Dinamo. Apoi a mai evoluat într-un singur meci, 1-1 în ultima rundă, când echipa era formată din tineri printre care s-au mai aflat Blid, Dorobanțu, Giurcă, Mirea, Marin Alexandru sau Craiu jr.

2. PRIMUL GOL

O decizie foarte bună privitoare la Ilie Dumitrescu va fi luată în vara lui 1987, când a fost împrumutat la FC Olt, unde avea să fie al doilea cel mai utilizat jucător de către Paul Popescu. 32 jocuri, 2.754 de minute şi întâiul gol pe prima scenă, pe 2 decembrie 1987, SC Bacău - FC Olt 5-3, în poarta moldovenilor aflându-se Costel Câmpeanu.

3. ÎNTÂIA "DUBLĂ"

Ilie revine la Steaua în vara lui 1988, iar Anghel Iordănescu îl titularizează încă din primul meci. Pe 21 august 1988, Steaua se impune în faţa ceor de la Brașov cu 3-2, două dintre reuşite purtând semnătura tânărului de doar 20 de ani. Tot "stegarii" aveau să fie primii în poarta cărora a înscris pentru întâia oară în Cupa României, "dublă" pe 8 iunie 1989, Steaua - FC Braşov 6-3.

4. GOL ÎN POARTA LUI DASAEV

Pe 26 octombrie 1988, Lăcătuş pătrunde pe dreapta, pasează în faţa porţii, de unde optarul bucureştenilor împinge balonul în poarta campioanei URSS, Spartak Moscova. Victimă, celebrul Rinat Dasaev! Va mai înscrie în acel prim sezon european în "sferturi" cu IFK, dar şi în ambele meciuri din semifinala cu Galatasaray, însă un "galben" primit în returul cu turcii avea să-i ia şansa de a juca în finala celei mai importante competiţii şi de a întâlni marele Milan.

5. DEBUT SUB TRICOLOR

Pe 26 aprilie 1989, Grecia-România 0-0, tot în minutul 78 (minutul debutului și din campionat), pentru a întări ofensiva, Emeric Ienei îl scoate pe Ionuţ Lupescu şi-l introduce pe Ilie Dumitrescu, aflat la debut. Vor urma alte 61 de prezenţe, 20 de goluri pentru prima reprezentativă și trei participări la Campionatul Mondial, în 1990, 1994 și 1998.

6. PRIMA REUȘITĂ DIN DERBY

La Dinamo-Steaua 6-4 de pe 2 mai 1990, marchează pentru întâia oară în Derby de România, chiar în meciul care avea să rămână în istorie drept duelul cu cele mai multe goluri. În total, a strâns 15 prezenţe în Clasicul fotbalului românesc şi a înscris de 4 ori.

ilie dumitrescu 5 +10 FOTO

7. HATTRICK DE PUS ÎN RAMĂ

Pe 1 decembrie 1991, în Poli Timișoara - Steaua 0-3, marchează toate cele 3 goluri, acesta fiind singurul meci în care a reuşit un hattrick. Recordul de goluri avea să-l atingă pe 16 mai 1993, în Steaua - Dacia Unirea Brăila 7-1, când a punctat de 4 ori. 22 de echipe au primit cel puţin un gol în campionatul României de la Ilie Dumitrescu, cele mai multe fiind încasate de brăileni, 7, Farul și Poli Timişoara câte 6 şi Gloria Bistriţa, 5.

8. PRIMUL GOL PENTRU ROMÂNIA

26 august 1992, România-Mexic 2-0, marchează pentru întâia oară sub tricolor. Între buturile adverse s-a aflat excentricul Jorge Campos, unul dintre cei mai importanţi portari din istoria Mexicului. Pentru Ilie, reprezentantele celor două Americi s-au dovedit a fi adversarele perfecte, dovadă că 9 dintre cele 20 de goluri înscrise pentru România au fost reuşite contra acestora.

9. OMUL MECIULUI

Pe 13 octombrie 1993, România-Belgia 2-1, Ilie face un meci fabulos contra favoritei grupei. A scos un penalty, apoi a marcat golul victoriei printr-un şut cu stângul care l-a lăsat fără replică pe marele Preud'homme. Peste o lună, avea să fie din nou decisiv, de astă-dată la Cardiff, când, în minutul 83, a pornit într-o acţiune personală şi i-a pasat lui Răducioiu pentru golul calificării la CM 1994.

10. MINUTUL 68. MINUTUL RETRAGERII

1 noiembrie 1998, Gloria Bistriţa-Steaua 2-1, ultimul strigăt de bucurie după un gol. La fel ca-n urmă cu 11 ani, când reuşea să înscrie pentru întâia oară, în poartă se afla acelaşi Costel Câmpeanu. Peste o săptămână, pe 8 noiembrie, părăseşte terenul în minutul 68 al Derby-ului cu Dinamo şi salută pentru ultima oară publicul din postura de jucător. Pe 26 iunie 1998, în România-Tunisia 1-1, minutul 68 al celebrului meci cu tricolorii blonzi, părăseşte terenul şi-l lasă-n locul său pe Viorel Moldovan. Acela avea să fie ultimul joc pentru prima reprezentativă.