FOTBAL  »  Superliga  »  U CLUJ

Ioan Ovidiu Sabău a avut un remarcat după U Cluj - Rapid: „Mă gândesc să schimb sistemul pentru el”

Ioan Ovidiu Sabău, antrenor U Cluj / foto: Imago Images
Ioan Ovidiu Sabău, antrenor U Cluj / foto: Imago Images

Articol de - Publicat vineri, 12 septembrie 2025 23:43 / Actualizat sambata, 13 septembrie 2025 00:43

Ioan Ovidiu Sabău, antrenorul de la U Cluj, a oferit o primă reacție la finalul meciului cu Rapid, încheiat cu scorul de 0-0. L-a lăudat pe Virgiliu Postolachi, atacantul abia transferat de la CFR.

Sabău s-a declarat mulțumit de rezultat și e încrezător pentru viitor, după ce fundașii centrali i-au revenit după accidentări. Apoi a spus că se va gândi la o strategie să poată juca în același timp cu Postolachi și Lukic. U Cluj folosește în mod normal 4-2-3-1, cu un singur „vârf”.

Ioan Ovidiu Sabău, după U Cluj - Rapid: „Mă gândesc la o strategie să joace și Postolachi și Lukic”

„Sunt mulțumit, e un punct important. Adversarul are calitate. Au fost câteva momente bune de joc, dar în preajma careului au fost multe mingii pierdute. Ne-au surprins pe contraatac, dar e un rezultat echitabil.

Începem să avem fundașii centrali pregătiți. Pot să-i folosesc. Noi am avut 6 etape fără fundași centrali și fără fundaș dreapta. Încep să apară relațiile. A revenit și Capradossi, va intra și Toșca, a revenit și Cisse. Vor face echipă bună.

El Sawy va fi un jucător important, îi va motiva și pe ceilalți jucători. Mi-a plăcut cum a intrat Postolachi. Inteligent, a avut liniște. Felul lui de a fi, liniștea pe care o are, are și experiență și va fi un plus. Nu vreau să mă grăbesc. Să vedem unde va juca. Mă gândesc la o altă strategie să poată juca amândoi atacanții (n.r. - Lukic și Postolachi).

Nistor a avut puține accidentări, bravo lui, rămâne un jucător important pentru noi. E important să fie sănătos, pentru a depăși recordul de meciuri. Noi nu mai avem loc pe listă, suntem oricum prea mulți, nu mai așteptăm jucători”, a declarat Ioan Ovidiu Sabău, la Prima Sport 1.

VIDEO CU FAZA: Rapid a cerut penalty după ținerea lui Cisse asupra lui Baroan

  • sursă video: Prima Sport 1

Clasamentul la zi al Superligii

Citește și:
Louis Munteanu și-a aflat pedeapsa după ce s-a pozat în tricoul celor de la FCSB
Superliga
Louis Munteanu și-a aflat pedeapsa după ce s-a pozat în tricoul celor de la FCSB
Cătălin Oprișan și ce nu a mai spus până acum despre FCSB și Becali: „100.000 de euro! Unde au ajuns banii, ce s-a întâmplat cu ei?”
Superliga
Cătălin Oprișan și ce nu a mai spus până acum despre FCSB și Becali: „100.000 de euro! Unde au ajuns banii, ce s-a întâmplat cu ei?”
„Hagi s-a supărat foarte tare pe mine!” » Retras la 25 de ani, fostul internațional explică de ce n-a putut lucra cu „Regele”: „N-am avut răbdare!”
Superliga
„Hagi s-a supărat foarte tare pe mine!” » Retras la 25 de ani, fostul internațional explică de ce n-a putut lucra cu „Regele”: „N-am avut răbdare!”
Revoluție la echipa din „Liga Florilor” » TREI transferuri dintr-un foc, lovitură pentru două rivale și revenire după scandalul de dopaj
Handbal
Revoluție la echipa din „Liga Florilor” » TREI transferuri dintr-un foc, lovitură pentru două rivale și revenire după scandalul de dopaj
Digi extinde puternic grila de programe TV, atacându-și și la acest capitol concurenții din Spania
Profit.ro
Digi extinde puternic grila de programe TV, atacându-și și la acest capitol concurenții din Spania
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

„Fotbalistul Anului”, Andrei Rațiu, interviu de gală la Madrid: „Nu sunt arogant. Sunt doar timid” + „Vini jr. cel mai incomod? Nu! El e mult mai electrizant!”

„Trebuie obsesie, dar și liniște” » David Popovici e „Sportivul Anului” și vorbește într-un interviu-eveniment despre o mare provocare: „N-am trecut niciodată prin așa ceva”


Comentarii (4)
dandana
dandana  •  13 Septembrie 2025, 10:12
Postat de sport66 pe 13 Septembrie 2025, 00:22

bravo celor doua echipe...rezultat echitabil...nu a fost 11m...sa nu exageram...trebuie sa fi si multumit...in retur ucluj va juca mai bine...anul trecut a fost multe etape pe primul loc...nu asta conteaza...va ataca play off din spate...meci apreciat de toti care au urmarit...fara vedetele Romaniei...oboste...plictisite...

Asta este fotbalul romanesc, nu sunt de vina antrenori s-o fotbaliști, și arbitri. Sa fim serioși... Dacă erau fotbaliști putea sa anuleze arbitru 3, și ei băteau. Dar ei se leagă de o fază banală. Cât despre u Cluj, bai ar trebui sa joace odată și odată și u Cluj fotbal pentru spectacol. Poate mergi anual în play of cu asta, dar te faci de râs în Europa cu mizeria asta

dandana
dandana  •  13 Septembrie 2025, 10:04

Anti fotbal din păcate. Dacă toate echipele ar juca ca ei, u Cluj nu ar mai câștiga un meci în campionat. Poate va încântă niște puncte, dar dacă oamenii nu vad un spectacol, ce rost are sa vi la un meci de fotbal. Luați exemplu Craiova. Nu contează câte goluri dau sau ia, ei sa aibe un gol mai mult. La voi este am dat un gol băgăm 6 în apărare, și dacă mai prindem pe contraatac, asta este. Și Neluțu ca și Gâlcă sunt învechiți, au rămas cu mentalitatea din 90cand făceau anti fotbal în CM din SUA fotbalul este spectacol, suporteri vin sa vadă ceva. Este un efort și pentru ei sa piardă timp dar sa și dea banii pe bilete. Oare uni nu realizează asta?

Ciprian_Birtea
Ciprian_Birtea  •  13 Septembrie 2025, 08:19

"Au fost foarte multe mingii pierdute"? Așa a vorbit Sabău? Cred că jurnaliștii gsp îi înscenează! :)))))

Vezi toate comentariile (4)
Comentează