FOTBAL  »  Superliga  »  STEAUA - DINAMO 0-1

Ionel Dănciulescu: "Plec plîngînd"

Articol de GSP - Publicat luni, 31 august 2009 00:00

Dănciulescu se desparte de Dinamo tocmai după un succes în Ghencea. Atacantului i-au dat lacrimile în aplauzele unui întreg stadion

10.000 de spectatori l-au aplaudat pe Dănciulescu la despărţirea de Dinamo. Golgeterul "cîinilor" a ieşit ultimul de pe teren, ovaţionat inclusiv de fanii Stelei, pentru care "Corbul" a jucat 5 sezoane! Întîrziase în faţa propriilor suporteri: "Mi-au dat lacrimile cînd am salutat galeria. Am fost mereu alături de jucători şi de fani. Plec, dar sigur voi reveni cîndva la Dinamo!". Danciu va merge la Alicante, formaţie din liga secundă spaniolă, pentru care va evolua după meciul "naţionalei" cu Austria.

"Corbul" nu a rezistat tot meciul la Liberec, iar aseară a intrat în partea a doua, din cauza unor probleme musculare, dar, chiar şi aşa, crede că a traversat zile memorabile: "A fost săptămîna perfectă, cu calificarea fantastică în Europa League, plus victoria din Ghencea. E meritul nostru pentru tot. Am dominat-o pe Steaua şi am cîştigat pe merit". Clubul din Ştefan cel Mare va primi 400.000 de euro în schimbul fotbalistului care aseară l-a egalat pe Cornel Dinu la numărul de derbyuri Dinamo-Steaua, 32.

200.000 de euro va fi salariul lui Dănciulescu la Alicante, dublu decît la Dinamo

113 goluri
a marcat Dănciulescu în tricoul lui Dinamo, în campionat. În total, are 187 de reuşite în Liga 1. A mai punctat pentru Electroputere şi pentru Steaua

Dănciulescu se desparte de Dinamo tocmai după un succes în Ghencea. Atacantului i-au dat lacrimile în aplauzele unui întreg stadion

10.000 de spectatori l-au aplaudat pe Dănciulescu la despărţirea de Dinamo. Golgeterul "cîinilor" a ieşit ultimul de pe teren, ovaţionat inclusiv de fanii Stelei, pentru care "Corbul" a jucat 5 sezoane! Întîrziase în faţa propriilor suporteri: "Mi-au dat lacrimile cînd am salutat galeria. Am fost mereu alături de jucători şi de fani. Plec, dar sigur voi reveni cîndva la Dinamo!". Danciu va merge la Alicante, formaţie din liga secundă spaniolă, pentru care va evolua după meciul "naţionalei" cu Austria.

"Corbul" nu a rezistat tot meciul la Liberec, iar aseară a intrat în partea a doua, din cauza unor probleme musculare, dar, chiar şi aşa, crede că a traversat zile memorabile: "A fost săptămîna perfectă, cu calificarea fantastică în Europa League, plus victoria din Ghencea. E meritul nostru pentru tot. Am dominat-o pe Steaua şi am cîştigat pe merit". Clubul din Ştefan cel Mare va primi 400.000 de euro în schimbul fotbalistului care aseară l-a egalat pe Cornel Dinu la numărul de derbyuri Dinamo-Steaua, 32.

200.000 de euro va fi salariul lui Dănciulescu la Alicante, dublu decît la Dinamo

113 goluri
a marcat Dănciulescu în tricoul lui Dinamo, în campionat. În total, are 187 de reuşite în Liga 1. A mai punctat pentru Electroputere şi pentru Steaua

Citește și:
Carmen Negoiță, complet goală la 43 de ani. „Nu trebuie să ne rușinăm de corpul nostru”
Liga 2
Carmen Negoiță, complet goală la 43 de ani. „Nu trebuie să ne rușinăm de corpul nostru”
Ziua „Z”! Merge la Palat pentru negocierile decisive chiar de ziua lui Gigi Becali: „A ajuns în țară”
Superliga
Ziua „Z”! Merge la Palat pentru negocierile decisive chiar de ziua lui Gigi Becali: „A ajuns în țară”
Elias Charalambous, prezentat oficial la noua echipă
Campionate
Elias Charalambous, prezentat oficial la noua echipă
Elveția le-a dat planurile peste cap gazdelor » Canada, „expulzată” de acasă în „16-imi”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Elveția le-a dat planurile peste cap gazdelor » Canada, „expulzată” de acasă în „16-imi”
Schimbare la buletinul electronic după zeci de reclamații
Profit.ro
Schimbare la buletinul electronic după zeci de reclamații
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Cristiano Ronaldo tocmai a stabilit recordul pe care Messi nu i-l poate lua » Cel puțin nu în 2026!

Gigi Becali s-a sucit la 180°, iar „11”-le FCSB-ului suferă o modificare fundamentală!


Comentarii (30)
skrilla
skrilla  •  31 August 2009, 22:18
Postat de mario-stelistu pe 31 August 2009, 07:22

il tineau pe 100,000 de mii...

Ca si majoritatea jucatorilor Stelei:) Mult succes Ionel Danciulescu.

killer_dinamo
killer_dinamo  •  31 August 2009, 17:45

bai sornisuk.....vezi cum vb.....eu cred k maikta e prostituata sa sti......pt k nu ai niciun pic d respect pt cel kre a dat clasa tuturor adversarilor si tuturor celorlalti atacanti.....vai de tine.....TOT RESPECTU` DANCIULE!!!...FORTZA DINAMO !! :X:X:X

killer_dinamo
killer_dinamo  •  31 August 2009, 17:40

bai mario-stelistu`.....pt el nu conta cati bani lua.....kt a jukat la dinamo a jukat cu inima!!....de fapt se si vede.....k din totalul d 187 d goluri marcate in liga 1, 113 au fost marcate sub culorile alb-rosii....asa k nu aveti c comenta.....nu ati stiut sa pretuiti niciodata ....voi stelistii!!!....FORTZA DINAMO !!! :X:X:X

Vezi toate comentariile (30)
Comentează