FOTBAL  »  Superliga  »  CSU CRAIOVA - CLINCENI 5-0

Chirilă, suspicios după CSU Craiova - Clinceni: „Am acest semn de întrebare! Am jucat excepțional 15 minute, apoi parcă ne-a împușcat cineva din elicopter”

CS Universitatea Craiova a învins-o categoric pe Academica Clinceni, scor 5-0, în ultimul meci al rundei cu numărul 12 din Liga 1. Ionuț Chirilă (55 de ani) nu își poate explica prestația elevilor săi de după minutul 15.

Articol de GSP - Publicat luni, 18 octombrie 2021 22:50 / Actualizat luni, 18 octombrie 2021 22:59

„Nu îmi explic cum am jucat excepțional 15 minute, am controlat jocul, apoi am căzut. Nu prevedea nimeni acest dezastru. În loc să murim ca un bolnav de cancer, ușor-ușor, noi am făcut infarct. Parcă ne-a împușcat cineva din elicopter.

Nu poți să ai 15 minute o posesie excepțională, apoi să nu exiști. Un rezultat normal, diferență de valoare clară. Am spus, Craiova poate alinia 3 echipe de play-off. Am pierdut mijlocul terenului. Le-am spus, ca să avem o șansă azi, trebuie să avem o circulație superioară meciurilor trecute. Dacă reușeam, puteam duce jocul. Am reușit asta 15 minute.

După asta, linia de mijloc a Craiovei ne-a pulverizat. Le-am zis că nu putem face joc de tatonare cu Craiova. Dacă Nistor și Gustavo se întorc, toți jucătorii lor letali 1 vs 1, sunt letali”, a spus Ionuț Chirilă, la Telekom Sport.

Ionuț Chirilă, după CS Universitatea Craiova - Clinceni 5-0

Ionuț Chirilă a continuat: „Încă am acest semn de întrebare, cum am reușit să începem jocul așa și cum am căzut definitiv. Noi suntem o echipă în construcție. Echipa mea trebuie să joace fotbal cu orice risc. Nu am venit la Craiova să ne punem pe două linii și să pierdem cu 2-1 sau cu 1-0.

Nu facem asta pentru că un punct nu ne mai ajută, noi avem nevoie de victorii. Ne-am asumat un risc, am ieșit la joc. E o diferență la toate nivelurile, administrativă, managerială, valoare individuală. Această echipă investește masiv în tot, au schimbat gazonul în 24 de ore. Au 3 echipe pe care le pot alinia în orice secundă.

Bine, nu era la Craiova meciul în care ne puneam speranțe că vom câștiga și ne vom salva de la retrogradare”.

Florin Achim, henț fără sens în CSU Craiova - Clinceni

În minutul 52, la un corner executat de Houri din flancul stâng al atacului oltean, Florin Achim, aflat în fața lui Jovan Markovic, a realizat că nu poate lovi mingea cu capul și a ridicat brațul stâng. A boxat mingea ca un veritabil portar! Colegii lui au rămas mască, iar „centralul” Costreie a dictat lovitură de la 11 metri și cartonaș galben.

Acuzații grave în Liga 1: „Au dat comanda să ne oprească! Nu mai merge așa!” » Verdictul specialistului

Cristi Balaj, pentru GSP: „De azi, mă gândesc la CFR” » Decizie crucială în Senatul României