FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB - FARUL

EXCLUSIV Kyros Vassaras a decis! GSP a aflat arbitrul derby-ului FCSB - Farul

Articol de , - Publicat vineri, 14 aprilie 2023 18:34 / Actualizat vineri, 14 aprilie 2023 22:09

FCSB - Farul e derby-ul rundei #4, iar Istavan Kovacs (38 de ani) este arbitrul pe care președintele CCA, Kyros Vassaras, l-a ales pentru a conduce meciul de luni seară, ora 20:30, de pe Arena Națională.

Fără îndoială actualul play-off este mai incendiar ca niciodată, iar fiecare meci jucat între primele șase poate conta decisiv în adjudecarea campioanei României.

Runda #4 din play-off începe sâmbătă seară cu CFR Cluj - Sepsi, apoi derby-ul etapei e programat luni la București, între FCSB și Farul. O confruntare care ar putea rupe și mai mult distanța între primele trei.

Jucăm acasă, cu publicul nostru, cu cea mai frumoasă galerie! Ne propunem clar să luăm cele trei puncte Este frumos să joci în presiune, iar toate aceste meciuri sunt binevenite. Dacă bați Farul acasă, atunci punctul cu CFR e unul câștigat! Farul este o echipă foarte bună, așezată foarte bine în teren, cu jucători cu calitate foarte mare
Florinel Coman, atacant FCSB

Istvan Kovacs: de la Milan - Napoli la FCSB - Farul

Și cum meciul este cu grad ridicat de risc și importanță majoră, Kyros Vassaras, președintele Comisiei Centrale a Arbitrilor, a decis ca meciul de la București să-i fie încredințat lui Istvan Kovacs! „Centralul” de 38 de ani a revenit din Italia, de la sfertul Ligii Campionilor, dintre AC Milan și Napoli, 1-0. Acolo unde prestația sa a fost taxată dur, în special de jurnaliștii italieni.

Exclus?! Pericol mare pentru Istvan Kovacs! Ce decizie ar fi luat șeful arbitrilor UEFA după Milan - Napoli
ARBITRAJ

Este primul joc în campionatul intern pe care Kovacs îl are după mai bine de două săptămâni de pauză. Ultima dată s-a aflat la „centru” la duelul dintre CSU Craiova și CFR Cluj, pe 2 aprilie. Apoi a fost arbitru VAR, etapa trecută la CFR Cluj - FCSB, ambele meciuri teminându-se egal, 1-1.

8 victorii,6 remize şi doar două înfrângeri este palmaresul înregistrat în Liga 1 de FCSB pe teren propriu actualul sezon competițional

Kovacs, gafeurul campionatului alături de Cătălin Popa

Istvan Kovacs, arbitrul de luni seară de pe Arena Națională n-are un sezon strălucit în Liga 1. Kovacs conduce în topul marilor greșeli de arbitraj, cu zece astfel de erori. Același număr pe care le bifează și Cătălin Popa.

Ultimul meci în care Kovacs a greșit decisiv a fost la Chindia - U Cluj 2-2. Și-a comis două erori importante!

În minutul 60 nu a dat penalty pentru Chindia după faultul lui Florin Ilie asupra lui Cooper (decizie care a fost întoarsă din camera VAR), iar în minutul 90+5 a validat eronat golul marcat de Boldor. Înainte de reușită avusese loc un fault al lui Cooper asupra Romario Pires pe care Kovacs, dar nici cei din camera VAR nu l-au sesizat.

Kovacs a greșit de două ori pro Farul în actualul sezon. La meciul cu CFR Cluj, pierdut de trupa lui Hagi 0-3.

Atunci, în minutul 7 nu l-a eliminat pe Alexi Pitu pentru o intrare cu piciorul sus asupra lui Cristi Manea, iar în minutul 57 nu a acordat lovitură de la 11 metri pentru CFR, după de Sîrbu l-a faultat pe Yuri.

Kovacs a fost suspendat 6 etape după ce-a distrus FCU Craiova - CSU Craiova! Atunci a inventat în penalty pentru oaspeți

Motivul pentru care Dan Petrescu își supraevaluează adversarii: „Cine face așa n-are nicio șansă în carieră!”
CFR CLUJ
Gazzetta dello Sport îl critică pe Istvan Kovacs: „A reușit să-i enerveze pe toți cu cartonașele și faulturile date și nedate”
MILAN - NAPOLI 1-0

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”