FOTBAL  »  Superliga  »  ATLETICO MADRID - INTER 2-1 (5-3 D. PEN.)

VIDEO L-au surprins pe camere la penalty-uri, după prima paradă a lui Oblak: „E un c***t!”

Articol de - Publicat joi, 14 martie 2024 06:58 / Actualizat joi, 14 martie 2024 09:27

Atacantul francez Antoine Griezmann (32 de ani) și-a pierdut cumpătul în timpul penalty-urilor din Atletico Madrid – Inter 2-1 (5-3 d. pen.) și a avut o reacție vulgară.

Atletico Madrid s-a calificat în dramatic „sferturile” Champions League după 2-1, după 120 de minute, și 3-2 la loviturile de departajare cu Inter, care în tur câștigase cu 1-0, în Italia.

Calificarea s-a decis la penalty-uri, acolo unde tensiunea a atins cote maxime.

Ghidul sferturilor Champions League: cele 8 echipe rămase în competiție, când va fi tragerea la sorți + Datele partidelor
FAZE ELIMINATORII

VIDEO. Antoine Griezmann, reacție vulgară în timpul penalty-urilor de la Atletico Madrid – Inter

La loviturile de pedeapsă, primii care au ratat au fost italienii. La 1-1, Alexis Sanchez a executat slab, iar Jan Oblak a reușit să respingă.

Moment în care camerele TV l-au surprins pe Antoine Griezmann, aflat pe banca de rezerve, jignindu-l pe rivalul său. „E un c***t! Chilianul e de c***t” a strigat atacantul francez de la Atletico, în timp ce se uita la colegul lui, Rodrigo De Paul, potrivit Mundo Deportivo.

La final, Antoine Griezmann a vorbit despre cum a trăit penalty-urile și despre calificarea în sferturi.

„Am muncit foarte mult ca să mă recuperez și să joc în acest meci. Am lucrat în multe dimineți și în multe seri, în casă.

E un moment minunat. Așa e la Atletico, nu există niciun meci liniștit. Luptăm până la final.

Am fost foarte nervos la penalty-uri, pentru că ultima dată când am trecut prin asta a fost în finala Mondialului, iar atunci am pierdut. Am fost puțin nervos, dar aveam încredere în jucătorii care executau. Și știam că avem un portar incredibil”, a declarat Griezmann în presa din Spania.

Nu ne gândim acum la viitorul adversar. Avem două zile libere și trebuie să ne recuperăm pentru meciul de duminică, cu Barcelona. Nu contează cu cine vom pica pentru că va fi cu siguranță un adversar dificil. Dar mergem în sferturi încrezători.

– Antoine Griezmann

Citește mai multe știri din fotbalul internațional:

Detaliile noii Ligi a Campionilor revoluționare » Chiar și tragerea la sorți va fi transformată!